KONSERVATUARA HAZIRLIK WORKSHOPLARI

Konservatuara hazırlık, müzik alanında kendini geliştirmek, müziğe olan ilgisini ileride mesleğe dönüştürmek isteyenler için, Devlet Konservatuvarları, Güzel Sanatlar Liseleri, Askeri Bando Okulları, üniversitelerin müzik öğretmenliği bölümleri, güzel sanatlar fakülteleri gibi müzik kabiliyeti ve becerisine göre öğrenci kabul eden programların aday seçimlerinde başarılı olabilmek için yapılacak çalışmaların tamamıdır.

Bu kapsam içinde Ezgican Sanat Merkezimizde yapılan çalışmalar, adayların müzik kabiliyetlerini ve müziksel becerilerini artıracak etkinliklerle, adı geçen müzik programlarının seçmelerinde başarılı olmalarını sağlamayı hedefliyor. Bu hedefler doğrultusunda, müzik kulağını, nota bilgisini geliştirmek, seslerin anlamlarına uygun olarak okunması, melodik hafızanın geliştirilmesine yönelik, bireysel çalışmalar yürütülür.

Konservatuara Hazırlık Çalışmalarının Kapsamı Nedir?

Müziksel becerilerin geliştirilmesi, parçaların vuruş değerleriyle birlikte deşifrelerin yapılması, seçmelerin teorik ve uygulamalı sınavlardan oluşması nedeniyle enstrüman çalışmaları, sınavda gösterilecek performans ile ilgili parça seçimi, ritim çalışmalarını da içine alan bireysel çalışmalar, hazırlık çalışmalarının kapsamını oluşturuyor.

Nota Bilgisi: Müzikal seslerin simgelediği işaretler olan notalar, bir anlamda müziği kalıcı hale getiren ölümsüzleştiren simgelerdir. Hazırlık çalışmalarının ilk bölümünü oluşturan temel nota bilgisi etkinlikleri, atölye çalışmaları ve çalışma grupları içinde uygulamalı olarak yürütülür. Bu çalışmalar sesinizin ve enstrüman çalma becerilerinizin geliştirilebilmesi için yapılması gereken ilk adımdır.

Solfej: Müziğin alfabesi olan notaların adları ve süreleriyle birlikte okuma becerileri, hazırlık çalışmalarının ikinci önemli bölümünü oluşturuyor. Solfej çalışmaları, uygulamalı olarak belirli eserler üzerinde gerçekleştirilen temel, ikinci seviye ve ileri seviyelerde okuma çalışmalarından oluşur. Bu çalışmalar, müzik kulağı ve sesin gelişmesi için alt yapı oluştururken aynı zamanda enstrüman çalabilmek için gerekli olan art alan becerilerine sahip olunmasını sağlar.

Dikte: Sınav hazırlığı için sınavın ilk aşamalarında yer alan dikte yazma ve deşifre okuma becerilerinin geliştirilmesi sürecidir. Kimi sınav komisyonları, öğrencilerin elenmesinde kullanılan yöntemlerden biri olan dikte, sınava giren katılımcıların zorlandıkları bir aşamadır. Atölyelerimizde görevli müzisyenler eşliğinde bu aşamadan kolaylıkla geçebilmeniz için bütün müzikal davranışların koordineli olarak kullanılmasını sağlayacak aktiviteler ve etkinlikler düzenlenmektedir. Böylece seçmelerde yapılacak olan elemelere sizinle birlikte katılanlar arasında büyük bir avantaj sağlayabilirsiniz.

Dikte Sınavlarında Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Dikte edilmesi istenen ezginin her ölçüsü ayrı bir puan değerine sahiptir. Bu nedenle her bir ölçünün önemli olduğunu unutmamak gerekiyor.
  • Dikte başlangıcından bitişine kadar belirli bir tonda yazılmış müzik parçasının niteliğini, tonaliteyi oluşturur. Bunlar, major, minor ve makamlardır.
  • Diktenin ölçü sayısının değişmediğini unutmayın
  • Dikte edilmesi istenen ezgi, sadece çift sayıda ölçülere sahiptir. Genellikle bu ölçüler, 8,1,14,16,18 dir.
  • Dikte, cümleler ve motiflerden oluşan müzik biçimi olarak bir bütünlük sergiler.
  • Dikte için duyulan ilk motif, ölçü sayısı ve tonalitenin belirlenmesinde büyük kolaylık sağlar. Böylece duyulan ilk motiften, dikte edilen ezginin ölçü sayısını kolayca bulabilirsiniz.

Kimler Katılabilir?

Konservatuara hazırlık çalışmalarına yaş sınırlaması olmadan isteyen herkes katılabilir. Ancak güzel sanatlar liseleri, askeri bando okulları sınavlarına liseye başlayacak ortaokul öğrencileri katılabilmektedir. Üniversitelerin yapacağı seçmeler için bir yaş sınırlaması olmadan dileyen herkes hazırlık çalışmalarından faydalanabilirler.

Hazırlık Çalışmaları Ne Kadar Bir Süreyi Kapsar?

İyi bir sınav hazırlığı, sınava sayılı günler kala, hızlandırılmış becerilerin yüklenmesi olamaz. Sınavdan aylar önce başlaması gereken hazırlık çalışmaları, istenen sonucun elde edilmesinde çok daha faydalıdır. Müzik becerilerinin başlangıç noktası olarak kabul edilen, nota ve enstrüman çalmaya hakim olabilmeniz için en azından üç aylık bir sürecin gerekli olduğunu unutmayın. Bu süre içinde nota bilginizi artırırken aynı zamanda müzik aletini çalma tekniklerine de sahip olabilirsiniz.

Konservatuvar Hazırlığında Enstrüman Çalmalı mıyım?

Konservatuvar ya da müziksel bilgi ve becerilerin teorik ve pratik olarak ölçüldüğü sınavlara hazırlık çalışmalarında iyi bir teori için pratiğin desteği, iyi bir pratik için de teorinin gücü gereklidir. Bu nedenle, sanat merkezimizde yapılan hazırlık çalışmaları teorinin pratikle birleştiği bireysel ve grup çalışmalarından oluşuyor. Bu çalışmaların bir bölümü de bir enstrüman çalmayı öğrenmek.

Öğrenilen enstrümanla seçmeler sırasında bir performans yapılması gerekiyorsa, bunun için de müzik aletine uygun parçaların seçimi sürecinde destek sağlanır.

Ezgican Sanat Merkezi, Antalya Lara’da müzisyenlerin ve müzik severlerin bir araya geldiği, atölye, workshop ve çalışma gruplarında müziğe dair farklı etkinliklerin ve aktivitelerin yapıldığı ortamlar sunar. Konservatuvar hazırlığında, alanın uzmanı müzisyenlerle birlikte çalışarak sınava çok daha iyi bir hazırlık yapabilirsiniz.

BİLGİ TALEP FORMU