Ezgican Sanat Merkezi, her alanda ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor ve kurumsal halk dansları workshopları ile kurumsal başarınızı dans pistine yansıtmanıza katkı sağlıyor!

Kurumsal dans çalışmaları; kurum kimliğinin yansıtılmasında ve kurum içindeki bağlılığın arttırılmasında büyük rol oynayan faaliyetlerden bir tanesidir. Firmanızda veya kurumunuzda ekip ruhunu canlandırmak adına gerçekleştirdiğimiz dans faaliyetleri ile önce çalışanlarınızı dans etmeye teşvik ediyor ardından her bir çalışanınızı muhteşem bir dansçı olarak yetiştiriyoruz. Kurumsal anlamda başarılı bir oluşum olmanıza katkı sağlayacak ve kültürel faaliyetlerin yürütülmesinde başarılı sonuçlar elde edilmesine katkı sağlayacak kurumsal halk oyunları workshopları ile Anadolu’nun ritmini ruhunuzun derinliklerinde hissedeceğiniz anlar yaşamanızı sağlayacağız! Peki, halk dansları çalışmalarımız ile size neler vaat ediyoruz? Hadi hep beraber bir göz atalım!

Halk Dansları ile Ritmi Hisset!

Halk oyunları, Anadolu coğrafyasında yaşanmış pek çok hikâye ve gerçek kesitin birer canlandırmasıdır. İnsanların duygularını ifade ederken kullandıkları bu dansları profesyonel dans eğitmenlerimiz ile sizlere öğretirken hem kurumsal açıdan güçlenmenizi hem de kültür çalışmalarına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Halk danslarının zor ve çetrefilli hareketlerini öğrenirken oldukça keyifli anlar yaşayacak ve bu oyunların doğmasına ön ayak olan ritmi içinizde hissedeceksiniz. Halk dansları ile hiç ilgisi olmayan çalışanlarınızı bile dans pistinden ayrılmayan dansçılar olarak görmek istemez miydiniz? O halde hemen bizimle irtibata geçerek kurumsal halk dansları workshopu planlaması yapabilirsiniz.

Halk Dansları Workshopunda Neler Var?

Halk oyunları dendiğinde akla gelebilecek farklı çeşitlerde oyun ve dans türü bulunmaktadır. Ezgican Sanat Merkezi olarak Anadolu coğrafyasında ortaya çıkan bütün halk oyunlarını hakkıyla icra eden eğitmenlerimizle sizi Anadolu’nun herhangi bir yöresine ait halk oyunları ile ilgili eğitebiliriz. Söz konusu halk oyunları ile ilgili kısa bir liste yapmak gerekirse Ezgican Sanat Merkezi sizlere aşağıdaki halk danslarını öğretmeyi vaat ediyor:

Sirtaki:  Arnavut kasaplarının dansı olarak bilinen Sirtaki, Arnavut kültürürnün ayrılmaz parçalarından bir tanesidir.  Yunan halk dansı olan Kasap havasına benzerliği nedeniyle sirtaki çoğu insan tarafından Yunan halk oyunu olarak bilinmektedir. Zaman içinde Yunanlar tarafından da benimsenen Sirtaki, aslen Arnavut kasap loncasında ortaya çıkmıştır.

Roman:  Çoğu kimse tarafından Çingene adı ile anılan ama aslen Roman olan halka ait bir dans çeşididir. Ritimleri ile oldukça hareketli olan bu dans çeşidi duyan herkesi yerinden kaldıracak bir özelliğe sahiptir.

Halay:  Ülkemizde sıklıkla Doğu bölgelerinde icra edilen Halay düğün ve eğlencelerin vazgeçilmez danslarından biridir. El ele tutuşan kişilerin çeşitli figürle sergilediği bu oyunda yörelere göre pek çok halay çeşidi vardır.

Misket:  Ankara ve çevresi dendiğinde akla ilk gelen şeylerden bir tanesi olan Misket, oldukça hareketli figürlerin olduğu bir halk oyunudur. İki ellin yana açılarak oynandığı Misket’in doğuş hikâyesi oldukça acıklıdır.

Fidayda: Ankara ve çevresinde en sık oynanayan halk oyunu olan Fidayda, Ankara havası olarak da bilinir. Bu dans çeşidi Fidayda türküsü eşliğinde icra edilir. Türküdeki Fidayda’nın bir anlamı olmadığı ve Hüdayda’dan geldiği bilinmektedir.

Horon:  Doğu Karadeniz bölgesinde sıklıkla oynanan ve o yöredeki herkes tarafından bilinen horon, kemençe eşliğinde yapılan oldukça hızlı figürlere sahip bir halk oyunudur. Doğu Karadeniz’de her bölgede farklı şekillerde icra edilen horon Türk halk danslarının en ünlülerinden bir tanesidir.

Zeybek:  Zeybek, genel olarak tek bir kişi tarafından oynanan ve cesur bir adamın hikâyesinin anlatıldığı halk oyunu olarak bilinir. Oldukça ağır figürler ile icra edilen Zeybek’te bölgelere göre farklılıklar bulunmaktadır.

BİLGİ TALEP FORMU