Antalya’nın en iyi sanat merkezinde, birebir uzman eğitmenler eşliğinde, özel ilgi ile Çello dersi almak ister misiniz?

Ünlü sanatçılara eşlik eden konservatuar mezunu müzisyenler, opera sanatçıları ve alaylı kadromuz eşliğinde Çello Dersleri verilmektedir.

Çalışmalarımız 45 dk ile 1 saat arasında sürmektedir. Haftada 1 günden başlayan Çello kursu seçenekleri mevcuttur.

AVANTAJLARIMIZ

1- Enstrümanı olmayan kursiyerlerimiz mağazamızdan diledikleri enstrümanı derslerde ücretsiz kullanabilir.
2- Yeni başlayanlar için ilk 3 ayda temel seviye parça çalma garantisi veriyoruz.
3- Müzik stüdyomuzu kayıt ve prova için kullanabilirsiniz.
4- Konforlu sıcak bir ortamda kurslar düzenlenmektedir.
5- Ses yalıtımlı sınıflarımızda dilediğiniz şekilde yüksek sesle prova yapılabilir.
6- Tüm odalarda kablosuz internet mevcuttur.
7- 6 Ay ve üzeri kurs kayıtlarında sürpriz müzik aletleri hediye ediyoruz!

MERAK ETTİKLERİNİZ

Çello Hakkında

Çello, muhteşem bir geçmişe sahip olduğu kadar dinamik ve güncelliğini koruyan bir enstrümandır. Orkestraya harmonik veya ritmik destek verir. Yaylı çalgıların yüksek sesli telli bir enstrümanı olan çello, diğer adıyla viyolonsel, insan sesine en yakın müzik aleti olarak tanımlanmaktadır. Büyük ebatlara sahip olması nedeniyle oturarak çalınabilen ve görünümü kadın vücuduna benzetilen çello, estetik duruşu ve yüksek sesi ile enstrüman çalmak isteyenlerde ilgi uyandırmaya devam ediyor. Ezgican Sanat Merkezi, çello ustaları eşliğinde düzenlenen atölyeler, çalışma grupları ile çello çalmayı öğrenmek isteyenlerin hayallerini gerçekleştirebilecekleri harika bir ortam sunuyor.

Çello Tarihçesi

Çello, 15. Yüzyılda İtalya’da geliştirilmeye başlanmış, atası Viola Da Gamba adı verilen yaylı bir çalgıdan türetilmiştir. Asıl gelişimi ve ortaya çıkışı Fransa’da 16. ve 17. yüzyıla rastlar. Keman ve kontrbas ailesinin bir üyesi olan çello, görünümü kemana benzese de boyut olarak kemandan ayrılır. Büyük boyutlu oluşu nedeniyle oturarak çalınan bu nadide enstrüman, dört tele sahip yaylı bir çalgıdır. Bas enstrümanı tanımı, gamba ve keman ailesini tanımlamak için kullanılmış ve çellonun diğer bir adı olan viyolonsel terimi ise ilk kez bazı İtalyan besteciler tarafından kullanılmıştır. Dönemin ünlü keman yapımcıları olan Andrea Amati, Gasparo da Salo ve Paolo Maggini çelloyu ilk yapan ustalar arasındadır. Çelloda standartları oluşturan yapımcısı ise Antonio Stradivari’dir.

Çello tok sesini ve duygusunu orta bölümündeki iki adet el yazısındaki f harfini andıran ses deliklerinden alır.

Çello Türleri Nelerdir?

Çello ya da bilinen diğer adıyla viyolonsel, üretilmeye başlandığı ülkelerin ünlü ustalarının şekillendirmesi sonucu farklı türlerde karşımıza çıkar. Fransız çellosu, İtalyan çellosu, Alman çellosunun yanı sıra Çin çellosu türleri bulunan enstrüman, boyutları itibariyle birbirlerinden ayrılır. Daha büyük boyutlara sahip Montagnana çellosunu da unutmamak gerekir. Viyolonsel, günümüzde el yapımı olarak üretilenlerin yanında fabrikasyon olarak üretimi yapılan bir çalgıdır. Değişen teknolojiye ayak uyduran yaylı çalgının elektronik versiyonunun da sık karşılaşmasak da bulunduğunu belirtmeliyiz.

Çello Ne Tür Müziklerde Kullanılır?

Orkestraların vazgeçilmez enstrümanları arasında kendine özel bir yer edinen çello, orkestrada şefin hemen sağında yer alır. Orkestral eserlerde solo ve eşlik görevini üstlenen çalgının günümüzde pek çok müzik türünde kullanıldığını söylemek mümkün. Ancak elbette klasik Batı müziğinin önemli bir parçası olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Özellikle rock, caz rock, rock and roll ve sufi rock gibi müziğin eşsiz tını ve dokusunu yaratmak amacıyla sıkça kullanıldığı müzik türleridir. Müziğin kültürleri birbirine bağlayan bir köprü olduğunu düşündüğümüzde, müzik aletlerinin bu köprüyü ayakta tutan çelik halatları olduğunu söyleyebiliriz. Çello, insan sesine en yakın müzik aleti olarak pek çok müzisyen tarafından kabul edilmiş bir çalgıdır. Bu yönü ile farklı müzik türlerinin icrasında da sıkça kullanılan, belirli bir dinleyici kitlesi olan ve aranılan özel bir enstrümandır.

Çello Çalmak Zor mu?

Bir müzik aletini çalabiliyor olmak için iki önemli gereksinim var. Bunlardan ilki, azimli ve sabırlı olmak, ikincisi ise iyi bir müzik kulağına sahip olmaktır. Bu iki özelliği bir arada yürütebilen her yaştan herkes için çello çalmak sanıldığı kadar zor değildir. Yaylı çalgılar ailesi içinde keman, kontrbas ve çello, perdesiz müzik aletleri olduğu için, öğrenilmesi diğer perdeli müzik aletlerine göre biraz daha uzun bir pratik süresi gerektirir. Viyolonselin çıkardığı eşsiz ses, viyolonsel çalmayı öğrenmek için göstereceğiniz emeğin karşılığını fazlasıyla almanızı sağlayacaktır. Bu amaçla ESM bünyesinde oluşturulan çalışma grupları ve bireysel olarak kendinizi geliştirebilmeniz için kurgulanmış atölye çalışmaları, sizlere, çello çalmayı öğrenebilmeniz için yeterli bir müzik ortamı sunuyor. Müzik aletlerinin büyülü dünyasına adım atmak isteyenler için en iyi rehberler enstrüman sanatçılarıdır.

Çello çalmayı öğrenmek için öncelikle odaklanmalı ve aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

  • Çello çalmayı öğrenmeye karar ver
  • Bunun için azimli ol
  • İyi bir öğrenme ortamında bulun
  • Çello için temel nota bilgisine sahip ol
  • Çalışmalarınızı ve pratiklerinizi planlayın
  • Çalışma sürenizi aşamalı olarak artırın
  • Bu arada müzik gruplarını gözlemleyin ya da mümkünse bir gruba katılın

Bu çalışmaların belki de en faydalı olanı, bir grup içinde eşlik görevinizi yaparak ve yaşayarak deneyimlemeniz olacaktır. Bu amaçla, sanat merkezimiz bünyesindeki çalışma grupları, çello için alacağınız teorik ve uygulamalı bilgi ve becerilerinizi pratiğe aktarabilmenizin yolunu açacaktır.

Çello Çalmayı Ne Kadar Sürede Öğrenebilirim?

Çello ya da viyolonsel, müzik enstrümanları konusundaki deneyimleriniz ve becerilerinizle doğru orantılı olarak öğrenme sürelerinin oluşmasına neden olur. Nota bilginiz, bu konuda sizlere süre avantajı sağlayacaktır. Nota bilgisi olmayanların çello çalmayı öğrenme süresine nota öğrenme süresinin de eklenmesi gerekiyor. Bu nedenle çello öğrenmek isteyenlerin atölye ve grup çalışmalarında geçirmeleri gereken süre birbirinden farklılık gösterecektir.

Öğrenme sürelerini etkileyen önemli bir konu da becerilerdir. Çello çalmayı öğrenmek isteyenlerin sahip olduğu enstrüman çalma becerileri, öğrenme sürelerini doğrudan etkiler. İyi bir müzik kulağına ve biraz enstrüman çalma becerisine sahipseniz kısa sürede çello çalmayı öğrenebilirsiniz.

Ezgican Sanat Merkezi, çello sanatçıları eşliğinde düzenlenen atölye çalışmalarında bireysel olarak deneyimlerini paylaştıkları ortamlarda sizlere çello hakkında bilgi ve becerilerini aktarıyorlar. ESM’de oluşturulmuş olan çalışma grupları ile çello çalmayı öğrenmek için çok sayıda pratik yapabilmeniz de mümkün. Müzik aletleri teori olarak tanımlayabileceğimiz nota bilgisinin pratiğe aktarıldığı enstrümanlardır. Bir müzik aletini çalmak isteyenler için bu hayallerini gerçekleştirebilmelerinin en iyi yolu bol pratik yapmak ve bu pratik sürelerini zaman içinde artırmaktır.

Çello Dersi Fiyatları

Saatlik Çello dersi fiyatları 100TL’den başlamaktadır. Fakat eğitim süreci kişiye özel değişebileceği için en sağlıklı kurs planını Sanat Merkezimizde yüz yüze belirlemekteyiz.    

MÜŞTERİ YORUMLARI

Muhteşem bir Çello hocası var, tüm tarihçesi ve tekniğini öğretiyor. Mutlaka gelip eğitimlere katılın ve öğretmeni dinleyin. 

Yavuz Sarı

Çello kursu çok bulunmuyor, burayı keşfettim ve çok iyi bir çello eğitmeni ile karşılaştım. 3 aydır özel ders alıyorum ve çok ilerledim. 

Eylem Tan

Kızımı birebir hızlıca öğrenmesi için çello kursuna yazdırdım. Eğitmen işinin ustası. Başka çello kursu aramayın.

Sıla Kibar

BİLGİ TALEP FORMU

DİĞER KURSLARIMIZ