Antalya’nın en iyi sanat merkezinde, birebir uzman eğitmenler eşliğinde, özel ilgi ile Elektro Gitar dersi almak ister misiniz?

Ünlü sanatçılara eşlik eden konservatuar mezunu müzisyenler, opera sanatçıları ve alaylı kadromuz eşliğinde Elektro Gitar Dersleri verilmektedir.

Çalışmalarımız 45 dk ile 1 saat arasında sürmektedir. Haftada 1 günden başlayan Elektro Gitar kursu seçenekleri mevcuttur.

AVANTAJLARIMIZ

1- Enstrümanı olmayan kursiyerlerimiz mağazamızdan diledikleri enstrümanı derslerde ücretsiz kullanabilir.
2- Yeni başlayanlar için ilk 3 ayda temel seviye parça çalma garantisi veriyoruz.
3- Müzik stüdyomuzu kayıt ve prova için kullanabilirsiniz.
4- Konforlu sıcak bir ortamda kurslar düzenlenmektedir.
5- Ses yalıtımlı sınıflarımızda dilediğiniz şekilde yüksek sesle prova yapılabilir.
6- Tüm odalarda kablosuz internet mevcuttur.
7- 6 Ay ve üzeri kurs kayıtlarında sürpriz müzik aletleri hediye ediyoruz!

MERAK ETTİKLERİNİZ

Elektro Gitar Hakkında

Elektro gitar, ya da elektronik gitar, 1960’lı yıllardan itibaren tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanan gitar türüdür. Elektro gitarı klasik gitarlardan farklı kılan en büyük özelliği hem çalışma düzeneğinin farklı olması hem de daha tok sese ve daha kalın tellere sahip olmasıdır. Günümüz pop, caz ve rock müziğin icrasında vazgeçilmez enstrümanlarından biridir. Elektro gitar çalmayı öğrenmek isteyenler için farklı aktivite ve etkinliklerin düzenlendiği Ezgican Sanat Merkezimiz, yenilikçi öğrenme ortamları sunuyor.

Elektro Gitar Nedir?

1960’lı yıllarda üretiminin yaygınlaştığı ve bugünkü görünümüne kavuşan elektro gitar, tüm müzik aletleri arasında, bu kısa zaman içinde en popüler enstrümanlar arasına girmeyi başarmış bir çalgıdır. Çalışma düzeneği, tellerin oluşturduğu sesin, manyetikler aracılığıyla elektrik sinyallerine dönüştürülmesi ve bir yükselteç (amplifikatör) aracılığıyla yüksek seslerin elde edilmesi üzerine kuruludur.

Sap, Köprü ve Manyetikler olmak üzere üç kısımdan oluşan elektro gitarlar, klasik gitarlara oranla daha farklı bir yapıya sahiptir.

Sap: Gitarın klavyesinin bulunduğu bölümdür. Klasik gitarlardan farklı olarak daha ince bir yapıya sahiptir. Sapın uç bölümünde metalden imal edilmiş burgular, akort işlevini üstlenir.

Köprü: Tellerin gövdeye bağlandığı kısım olan köprü, metalden imal edilmiş sabit ya da hareketli modelleri bulunan elektro gitar bölümüdür.

Manyetik: Elektro gitarın adındaki elektrik, bu manyetikler nedeniyle verilmiştir. Teldeki titreşimler manyetikler aracılığıyla alınarak elektrik sinyallerine dönüştürülür. Manyetiklerin çalışma prensibi, tellerin oluşturduğu titreşimlerin manyetik alanda bir akımı meydana getirmesi ve bu akımın iletimi esasına dayanır.

Elektro Gitar Türleri

Üretim biçimine göre iki tür elektro gitar bulunur. Bunlardan ilki katı gövdeli elektro gitar, ikincisi ise boş gövdeli elektro gitardır.

Katı Gövdeli Elektro Gitar

Gövdesi, sesin klasik gitarda olduğu gibi, boşlukta yankılanarak yükselmesine izin verilmeyen tipte boşluksuz ve katı olarak üretilen gitar türüdür. Gövde diğer gitar türlerine oranla daha ince ve sert yapıda, içi sesin yükselmesine izin vermeyecek biçimdedir. Bu türün üretiminde ve kullanımındaki en büyük özelliği, yüksek çıkış gücüne sahip ses kaynaklarının bulunduğu konser salonlarındaki geri beslemeyi en aza indirmek amaçlanmıştır.

Boş Gövdeli Elektro Gitar

Boş gövdeli elektro gitarlar, klasik gitarlarda olduğu gibi gövdenin boş olduğu ve sesin buradan yükselmesine kısmi olarak izin verilir. Yine de ses, manyetikler aracılığıyla iletilmektedir. Manyetikler doğrudan titreşimleri teller üzerinden almak yerine, boşluktaki sesin yükselmesinden faydalanarak sesi elektrik sinyallerine dönüştürür.

Elektro Gitar Hangi Müzik Türlerinde Kullanılıyor?

Pop, caz, rock, hard rock ve metal müzik gibi türlere ilgi duyanlar için önerilen enstrümanlardan biri olan elektro gitarlar, ritmin büyüsünden vazgeçemeyen ve solo ezgiler çalmayı da sevenlerin tercih ettikleri bir çalgıdır. Gelişen teknoloji sayesinde farklı müzik türlerinin icrasında da sıklıkla kullanılır.

Elektro Gitar Çalmayı Öğrenmek İçin Yaş Sınırı Var mı?

Bir enstrüman çalmak için yaş sınırı koymak oldukça yanlıştır. Fiziksel engellerin dışında, müzikle ilgilenen, müziğe gönül veren herkes, heves, azim ve emek vererek bir enstrüman çalmayı öğrenebilir. Fiziksel engellerden kastı, kalın telleri ve elektrikli çalışma mekanizması nedeniyle küçük yaşlarda elektro gitar çalmayı öğrenmenin doğru olmayacağıdır. Ancak temel kas ve motor becerilerini kazanmış sekiz yaştan itibaren her yaştan ilgi duyan herkes elektro gitar çalmayı öğrenebilecektir.

Elektro Gitarı Ne Kadar Sürede Öğrenebilirim?

Elektro gitarların en büyük özelliklerinden biri hem ritim hem de solo eserler çalmaya imkan sağlamasıdır. Müziğin ritmini içinde hisseden ve solo çalıştan zevk alanlar için elektro gitar iyi bir tercih olabilir. Farklı çalışma sistemi, çalışabilmesi için farklı düzeneklerin ve elektronik aletlerin bulunmasını gerektiren elektro gitar çalmayı öğrenmek için öncelikle müziğin matematiğine yani nota bilgisine ihtiyaç vardır. Nota bilgisinin ardından enstrümanın ve enstrüman bileşenleri hakkında yeterli bilgi edinilmesi ve bu bileşenlerin kullanımı öğrenilmelidir. Temel nota bilginizin olmadığını düşündüğünüzde sanat merkezimiz bünyesinde yürütülen atölye çalışmaları ile birlikte yaklaşık iki ya da üç aylık bir süreç içinde elektro gitar çalmayı öğrenebileceksiniz. Temel düzeyde ve basit parçaların icra edilebilmesi için gerekli olan bu süreç, başlangıç düzeyi olarak kabul edilir. İleri tekniklerin uygulandığı ve yoğun mesai gerektiren profesyonellik için daha çok pratik ve farklı tekniklerin öğrenilmesi gereklidir.

Tüm enstrümanlarda olduğu gibi elektro gitar çalabilmek ve geliştirmek öncelikle kararlık, azim ve en önemlisi enstrümana emek vermeyi gerektirir. Çalışma ortamlarının sizlere sağlayacağı katkılar, birlikte çalıştığınız sanatçıların deneyim ve çalış teknikleri paylaşımlarının da bu sürece doğrudan etkisi olduğunu unutmamak gerekir.

Tasavvuf müziğini dinlerken aldığınız hazzın çok daha fazlasını, tasavvuf müziği eserlerini senfonik ilahiler korosunun bir parçası olarak icra ederken alabileceğinizi unutmayınız.

Ezgican Sanat Merkezimizde, İTÜ Devlet Konservatuarı mezunu opera sanatçılarımız tarafından yürütülen koro çalışmalarına katılmak için bizimle iletişime geçebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Elektro Gitar Dersi Fiyatları

Saatlik Elektro Gitar dersi fiyatları 100TL’den başlamaktadır. Fakat eğitim süreci kişiye özel değişebileceği için en sağlıklı kurs planını Sanat Merkezimizde yüz yüze belirlemekteyiz.    

MÜŞTERİ YORUMLARI

Yeni başlayanlar için elektro gitar her zaman oldukça heyecanlı ve merak uyandırıcı olmuştur. 40 yaşından sonra elektro gitar çalabilir miydim ön yargılıydım meğerse Ezgican sanatla mümkünmüş. 

Emre Afacan

17 yaşımda oğlum anne elektro gitar kursu almak istiyorum dediğinde önce geçici heves olduğunu düşünmüştüm. Birebir özel dersler başladığında oğlum kısa sürede rock şarkılar çalmaya başladı.

Seda Pirneci

Hocam sürekli konserlerde sahne alan değerli birisiydi. Onunla aynı ortamda elektro gitar kursu almak bile büyük bir şerefti.

Arif Şimşek

BİLGİ TALEP FORMU

DİĞER KURSLARIMIZ