Antalya’nın en iyi sanat merkezinde, birebir uzman eğitmenler eşliğinde, özel ilgi ile Kontrbas dersi almak ister misiniz?

Ünlü sanatçılara eşlik eden konservatuar mezunu müzisyenler, opera sanatçıları ve alaylı kadromuz eşliğinde Kontrbas Dersleri verilmektedir.

Çalışmalarımız 45 dk ile 1 saat arasında sürmektedir. Haftada 1 günden başlayan Kontrbas kursu seçenekleri mevcuttur.

AVANTAJLARIMIZ

1- Enstrümanı olmayan kursiyerlerimiz mağazamızdan diledikleri enstrümanı derslerde ücretsiz kullanabilir.
2- Yeni başlayanlar için ilk 3 ayda temel seviye parça çalma garantisi veriyoruz.
3- Müzik stüdyomuzu kayıt ve prova için kullanabilirsiniz.
4- Konforlu sıcak bir ortamda kurslar düzenlenmektedir.
5- Ses yalıtımlı sınıflarımızda dilediğiniz şekilde yüksek sesle prova yapılabilir.
6- Tüm odalarda kablosuz internet mevcuttur.
7- 6 Ay ve üzeri kurs kayıtlarında sürpriz müzik aletleri hediye ediyoruz!

MERAK ETTİKLERİNİZ

Kontrbas Hakkında

Yaylı çalgılar denince özel bir yeri bulunan keman grubunun en kalın sesli ve en büyük üyesi olan kontrbas, 4 ya da 5 telli olmak üzere iki farklı türü bulunan bir enstrümandır. Daha çok orkestra ve oda müziğinin icrasında kullanılagelmiştir. Ancak günümüz müzik dünyasında müzik türlerinin birbirleriyle olan etkileşimleri, kontrbasın farklı müzik türlerinde kullanılabilmesini sağladı.

Kontrbas Nedir?

Bas keman olarak da bilinen Kontrbas, çift bas anlamına gelen bir kelimedir. Keman ailesi içinde boyut olarak en büyük, ses olarak da en kalın titreşimleri sağlayan çalgıdır. Genellikle boyu 180 cm ve 4 telli olarak üretimi yapılan kontrbastan ses çıkarabilmek için kontrbasçı bir eliyle tellerin üzerinde tonları tutarken, diğer eliyle yayı tellerle buluşturur. Günümüzde özellikle caz müziğin vazgeçilmezi olan kontrbas, Rönesans dönemine ait Violone adlı bir çalgıdan türetilmiştir.

Boyutu nedeniyle hareket yeteneği ve çıkardığı bas sesler nedeniyle solo ezgilerin icrasında görevi neredeyse yok gibidir. Defalarca büyütülmüş bir keman görünümünde olan kontrbas, ayakta ya da yüksek bir taburede oturarak çalınabilmektedir. Senfonik orkestraların yanı sıra, caz, pop ve rock müziğin değişmez çalgıları arasında yer alır.

Klasik Batı Müziği, çok seslilik üzerine kuruludur. Bu yönüyle hemen tüm enstrümanların, ister solo çalışlar isterse eşlik çalgıları, farklı bir yeri vardır. Kontrbas, solo çalışlar için uygun olmasa da orkestraların vazgeçilmez eşlik çalgısıdır. Çok sesli müziğin oluşturulmasında her bir çalgının değişik işlevleri yerine getirebilmesine olanak sağlayacak şekilde kullanımı söz konusudur. Seslerin incelik-kalınlık, çalınan melodilerin hareketliliği ya da renk özellikleri büyük bir resmin küçük yapbozları gibi düşünülebilir. Bu nedenle, çok seslilikte her bir çalgının üstlendiği görev, temel olarak alınan ses desteğini ifade eder. Bu açıdan bakıldığında kontrbas, solo çalgısı olmasa da bestecilerin temel olarak aldıkları seslerin arasında kendine her zaman bas sesiyle yer bulur.

Kontrbas Çalmak Zor mu?

Kontrbas, boyutları itibariyle ayakta ya da ayaktaymış gibi sizi yükseltecek bir otuma düzeneği ile çalınabilmekte. Yaylı bir çalgı olan kontrbasın, keman ailesi içinde en çok karıştırıldığı enstrüman olan çello’dan (viyolonsel) ayıran en büyük özelliği şekli, boyutu ve temel olarak çıkardığı daha pes sesidir. Çello’nun boyutları kontrbasa oranla biraz daha küçüktür.

Enstrümanların solistik tarafları yerine daha dingin ve ritmin büyüsüne kapılmak isteyenlerin tercihi olan kontrbas, bireysel çabalarla öğrenilmesi zor bir enstrümandır. Boyutları itibariyle diğer keman ailesinden farklı olarak küçük yaşlar yerine enstrümana hakim olunabilecek erken gençlikten itibaren öğrenilebilir. Enstrüman çalmak öncelikle müziğe olan aşkın somut bir ifadesidir. Müziği dinlemek elbette zevklidir. Ancak müziği hissedebilmek için enstrüman çalmak, müziğin büyülü dünyasında gezinebilmenin yolunu açar. Bu nedenle, gerçekten azimle, sabırla yapılacak olan çalışmalarla kısa sürede isteyen herkes bir enstrüman çalabilir.

Kontrbas Çalmayı Ne Kadar Sürede Öğrenebilirim?

Kontrbas, şekli ve müziğin içindeki yeri bakımından her anlamda sıra dışı bir çalgıdır. Kontrbas çalmayı öğrenmek isteyenlerin ilk sorularından biri olan öğrenme süreleri, kişinin mevcut müzik art alanına göre değişir. Örneğin çello ya da keman çalan birinin kontrbas çalmayı öğrenme süresi ile ilk kez bir enstrüman çalmayı deneyen birinin öğrenme süresi aynı olmayacaktır. Sanat merkezimizde düzenlenen atölye çalışmaları, sanatçılar eşliğinde deneyim paylaşımları, grup çalışmaları ile farklı enstrümanlarla birlikte pratik yapabileceğiniz harika müzik ortamları sağlıyor. Müzik aktivitelerinin içinde belirlenen etkinlik saatleri aracılığıyla, müzik düzeyiniz ya da beceriniz ne olursa olsun, kendinize uygun bir etkinlik programını takip ederek kısa sürede kontrbas çalmayı öğrenebilirsiniz. Temel nota bilgisine sahip olmayanlar için yapılacak ilk iş, notaların öğrenilmesi olmalıdır. Nota becerilerine sahip olunduktan sonraki adımlar, enstrümanın tanınması, duruş ve tutuş pozisyonlarının edinilmesi ve notaların enstrümana aktarılması için gereken pratiklerin düzenli olarak yapılması aşamalarıdır. Bu amaçla ESM bünyesinde farklı aktiviteler, etkinlikler ve çalışmalar sizlere yol gösterici olacaktır.

MÜŞTERİ YORUMLARI

Kontrabas bilgimi geliştirmek için uzman yardımı almam gerektiğini düşündüm. Ezgican Sanatta eğitimi olduğunu duyunca çok sevindim. Hocam da çok iyi. 

Enver Aydın

Antalya’da sadece Ezgican’da bu kursu bulabildim. Kontrabas özel dersi almaya başladım. Enstrümanı Ezgican Müzik mağazasından tedarik ettim. Eğitmen eşliğinde ilerlemeye devam ediyorum. 

Gözde Toy

Konservatuar hazırlık için kontrabas kursuna başladım. Kontrabas hocam sabırla ilgileniyor, Ezgican Sanatı bulduğum için çok şanslıyım.

Ebru Balcı

BİLGİ TALEP FORMU

DİĞER KURSLARIMIZ