Antalya’nın en iyi sanat merkezinde, birebir uzman eğitmenler eşliğinde, özel ilgi ile Saksafon dersi almak ister misiniz?

Ünlü sanatçılara eşlik eden konservatuar mezunu müzisyenler, opera sanatçıları ve alaylı kadromuz eşliğinde Saksafon dersleri verilmektedir.

Çalışmalarımız 45 dk ile 1 saat arasında sürmektedir. Haftada 1 günden başlayan kurs seçenekleri mevcuttur.

AVANTAJLARIMIZ

1- Enstrümanı olmayan kursiyerlerimiz mağazamızdan diledikleri enstrümanı derslerde ücretsiz kullanabilir.
2- Yeni başlayanlar için ilk 3 ayda temel seviye parça çalma garantisi veriyoruz.
3- Müzik stüdyomuzu kayıt ve prova için kullanabilirsiniz.
4- Konforlu sıcak bir ortamda kurslar düzenlenmektedir.
5- Ses yalıtımlı sınıflarımızda dilediğiniz şekilde yüksek sesle prova yapılabilir.
6- Tüm odalarda kablosuz internet mevcuttur.
7- 6 Ay ve üzeri kurs kayıtlarında sürpriz müzik aletleri hediye ediyoruz!

MERAK ETTİKLERİNİZ

Saksafon Hakkında

Saksafon nefesli çalgılar ailesi içinde yer alan görünümü ve çıkardığı sesi ile son derece farklı ve ilgi çekici bir enstrümandır. Çoğunlukla pirinçten yapılan, koni ve ‘S’ biçimine sahip, ağızlık bölümünde yer alan kamışla ses üreten bir çalgıdır. Belçikalı müzik aleti yapımcısı Antoine Sax tarafından 1840 yılında icat edilmiş ve o günden bu güne klasik batı müziği, pop ve hepimizin bildiği ve tahmin edebileceği caz müziğin efsane sesi olmuştur. Adını mucidi olan Antoine Sax’tan alan enstrüman, büyüleyici sesi, kendine has tınısı ve görüntüsüyle müziğe farklı bir hava ve renk katar. Bu yüzden bu etkileyici enstrümana “saksafon” adı verilmiştir.

Saksafon Türleri Neler?

Saksafonun popüler 5 türü bulunur. Saksafonun türlerinin belirlenmesinde şekli değil, yalnızca çıkardıkları sese göre kategori yapılmıştır. Bu kategoride izlenen yol tizden pese doğrudur. Saksafon türlerini; Soprano saksafon, alto saksafon, tenor saksafon, bariton ve bas saksafon olarak sıralayabiliriz.

Bunlar arasında en çok tutulan türlerin soprano, alto, tenor ve bariton olduğunu söylemeliyiz. Bas saksafonların kullanım alanları oldukça sınırlıdır. Saksafon orkestralarında nadiren görülen bir tür olarak karşımıza çıkar.

Soprano Saksafon : Soprano Saksafon caz müziğin icrasında en çok kullanılan saksafon türlerinden biridir. 1960’lı yıllardan sonra yaygınlık kazandığı söylenebilir.  Günümüzde yalnızca belirli orkestralarda belirli seslere ilgi duyanlara seslenirler.

Alto Saksafon : Saksafonun öğrenildiği türdür demek yanlış olmaz. Alto saksafonlar, saksafon çalmaya hevesi olanlar için, yani saksafon çalmak isteyenler için boyut açısından en uygun türü oluşturur. Bu türle başlanan çalışmalar, belirli bir deneyim ve beceriye dönüştükten sonra, tenor ya da bariton ile devam eden bir sürece evrilir.

Tenor Saksafon : Caz müziğin en yaygın kullanılan saksafonu Tenor saksafondur. Uzunluğu 81 cm olan tenor saksafon, caza gönül verenlerin mutlaka dinlemek isteyecekleri sesi duyurur.

Bariton Saksafon : Bariton, tenora oranla daha düşük tonların çıkarılabildiği saksafon türüdür. Alto saksafonlara kıyasla, bir oktav düşük tona sahiptir.

Bas Saksafon : Saksafon orkestralarında kendine yer bulan, orkestralar haricinde nadiren görüp dinleyebileceğiniz saksafon türüdür.

Saksafon çalmayı öğrenmek isteyenlerin yapmaları gereken ilk işin istek ve arzu olduğunu söylemeliyiz.  Heves olmadan bir enstrüman çalmayı öğrenmek oldukça zordur. Yapılması gereken ikinci iş ise, bir saksafon almak olmalı. Ancak bu konuda, sanat merkezimizde görevli saksafon sanatçımıza danışarak hareket etmenizde fayda var. Gerek saksafon gerekse diğer tüm enstrümanlar için geçerli kuralların başında nota bilgisi geliyor. Nota bilmiyor olmanız sizin için büyük bir dezavantaj olarak görülmemelidir. Nota bilgisi edinirken aynı zamanda saksafon çalmayı da öğrenebilirsiniz. Nota bilmeden yalnızca belirli parçaların ezberlenmesiyle sınırlı olarak çalınabilecek saksafon, müzikten ve enstrümandan alabileceğiniz hazzı kısıtlar. Bu nedenle, müziğin teorisi olarak nitelendirebileceğimiz nota becerileri, enstrüman çalmayı isteyen herkesin öncelikli olarak edinmeleri gereken becerilerdir.

Saksafon Çalınması Zor Bir Müzik Aleti mi?

Saksafon üflemeli çalgılar arasında yer alan, çalınması zor bir enstrümandır. Ancak bunu kolaylaştırmak elbette sizin elinizde… Enstrümanı çalmak için göstereceğiniz azim ve sabırla saksafon çalmayı kolaylaştırabilirsiniz. Üflemeli çalgılardan biri olan saksafon, mono bir çalgıdır. Saksafon çalarken, gitar çaldığımız gibi aynı anda şarkı söyleyemezsiniz. Başlarda sıkıcı gelse de sonrası eğlenceli olan yoğun mesai gerektiren bir enstrümandır. Seslerin çıkarılması için gösterilen emek, sabırla birleşince saksafondan elde edeceğiniz zevki, müziğin büyüsüyle birleştirebilirsiniz.

Saksafon Çalmak İçin Kuvvetli Bir Nefes Gerekiyor mu?

Nefesli tüm çalgılarda olduğu gibi saksafon da kuvvetli bir nefese sahip olunmasını zorunlu kılar. Ancak bu, diyafram nefesi kullanmayı bilmeyenler için geçerlidir. Üflemeyi bilen herkes için kuvvetli bir nefese ihtiyaç yoktur. Diyaframdan aldığınız nefesi daha yavaş vererek üfleme için kuvvetli bir nefese ihtiyaç olmadan da çalabilirsiniz. Doğru nefes alma egzersizleri ile diyafram tekniğine hakim olabilirsiniz. Bilinenin aksine çok derin nefes alıp onu bir çırpıda saksafona üflemek ve yeniden derin nefesler almak, öncelikle baş dönmesine neden olacağı gibi, saksafonu da çalamazsınız. Bu nedenle, öncelikle doğru nefes alma ve doğru üfleme konusunda kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Saksafon ile Doğaçlama Yapılabilir mi?

Saksafon bir melodi enstrümanı olduğu için doğaçlama yapmak durumundayız. Doğaçlama saksafonun en keyifli halidir. Yalnızca saksafon için değil, doğaçlama yapılabilen tüm enstrümanların en keyif verdiği durumlar doğaçlamanın yapılabildiği ve artık enstrümana oldukça hakim olduğunuz dönemdir. Solo çaldığınızda hem kendiniz hem de dinleyenleri mest edebilirsiniz. Ancak doğaçlama yapabilmek için belirli bir seviyede saksafon çalabiliyor olmanız gereklidir. Doğaçlamayı, şarkılarda geçen armoni dizilerinde, daha sonra solfej sonrası armoni bilginiz de artacağı için, solo çalışmalarda bilginizin enstrümana sizin becerinizin aktarılabilmesi işidir. Doğru bir doğaçlama için solo çalışmalarda enstrümana olan hakimiyetinizin yeterli düzeyde olması şarttır.

Ne Tür Parmak Egzersizleri Yapılmalı?

Nefesli çalgılarda ağızlıktan üflenen nefesiniz kadar, müziği oluşturan notaların da parmaklarla desteklenmesi gerekir. Bu bakımdan parmak egzersizleri saksafon çalanların kullandıkları metodlara göre farklılık gösterebilir. En iyi parmak egzersizleri aslında saksafonu çalarken yapılanlardır. Saksafon çalma metodunuza bağlı olarak hangi parmakların kullanılması gerektiği üzerinde yapılacak pratikler, sizleri geliştirebilecek parmak egzersizlerini de oluşturur. Saksafon çalmaya başladığınızda yapacağınız çalışma pratikleri aynı zamanda bir tür parmak egzersizidir. Bunun için çalmaya başladığınız ilk parçalardan itibaren aynı notaların defalarca çalışılması, yapılabilecek en iyi parmak egzersizleridir.

Saksafon Nasıl Tutulur?

Saksafon öncelikle duruş ve tutuşun önemli olduğu bir enstrümandır. Doğru bir saksafon tutuşu için öncelikle askıya takılması gerekir. Sol el yukarıda, sağ el aşağıda olmak üzere ve yine sol el başparmağı oktav perdesinin altında yer alan basma yerinde olacak şekilde tutulur. Saksafon ayakta ya da oturarak da çalınabilen bir enstrümandır. Doğru tutuş, olası kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarının da önüne geçmek için mutlaka edinilmesi gereken bir beceridir.

Saksafon Çalmayı Ne Kadar Sürede Öğrenebilirim?

Saksafon çalanların kendilerini geliştirebilecekleri en iyi yöntem, saksafon çalmak için yapacakları çalışmalardır. Bu çalışmalar saksafon çalış egzersizlerinin yanı sıra, dinlemenin de gerektiği aktivitelerdir. Saksafon çalanları dinlemek, enstrümanı daha iyi anlamanızı ve kendinizi bu doğrultuda geliştirebilmenizi sağlayacaktır.

Farklı tarzları dinlemek, farklı tekniklerle tanışmak, saksafonu çalanların kendilerini geliştirebilecekleri çalışmalar arasındadır. Günlük olarak mesai ayırabileceğiniz ve düzenli olarak yapacağınız egzersizlerle kendinizi geliştirebilirsiniz. Saksafon için unutulmaması gereken en önemli bilgi, düzenli olarak zaman ayırmanız gereken bir enstrüman olduğudur.

Saksafon Çalanlar Kendilerini Nasıl Geliştirebilirler?

Saksafon çalınması zor bir enstrüman olduğu gibi, bireysel çalışmalarla öğrenilmesi de oldukça zordur. Ezgican Sanat Merkezi, bünyesindeki atölye çalışmalarında saksafon sanatçılarını saksafon çalmayı öğrenmek isteyenlerle bir araya getiren müzik ortamları sağlıyor. Sanatçılarımızdan saksafon çalmanın inceliklerini, bireysel ve grup çalışmalarıyla yapılacak deneyim paylaşımlarıyla kolayca öğrenebilirsiniz.

Hemen tüm müzik aletlerinde olduğu gibi, saksafon çalmayı öğrenmek için de ilk ve en önemli art alan becerisi, nota bilginizdir. Nota bilgisine sahip olunmasının ardından saksafonun tanınması, enstrümanın doğru tutabilmek için duruşunuz ve tutuşunuz için yapılacak etkinliklere geçilir. Bu aktiviteler, kendinizi yormadan, kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarına neden olmadan enstrümanı severek ve eğlenerek öğrenebilmeniz için gereklidir. Doğru tutuş ve duruş pozisyonları edinildikten sonra sıra, notaların enstrümana uygulanması için doğru üfleme ve nefes çalışmalarına geçilir. Bu aşamalar, enstrümanı daha yakından tanımanızı sağlayacağı gibi, enstrümanın yeterlilikleri konusunda sizlere en doğru bilgileri aktaracaktır. Notaların enstrümana uygulanmasında parmakların konumu, nefesli çalgıdan istenen notayı çıkarma için atölyede yapılan pratik çalışmalarıyla basit ve temel parçaları artık çalmaya başlayabilirsiniz. Saksafon çalmayı öğrenmeye karar verdiğiniz andan itibaren ses çıkarmaya başlamak ve basit melodilerin seslendirilmesine kadar olan süreç yaklaşık olarak 3 ile 6 aylık bir süreci kapsar.

Daha profesyonel beceriler için bu sürecin henüz yolunuzun başı olduğunu belirtmekte fayda var. Profesyonel anlamda ileri tekniklerin ve metodların edinilmesi ve bu becerilerin geliştirilmesi için daha fazla mesaiye ihtiyacınız olacak.

Bir müzik aleti çalmayı gerçekten isteyen herkesin, doğru ortamda, alanında deneyimli ustaların katkısıyla kısa sürede enstrümana hakim olabileceğini unutmayınız. Enstrüman çalmak öncelikle heves, ardından azim ve emek gerektiren, müziğin dinleyeni olmaktan çıkarak, müziği icra eden, müzikten en büyük zevki alan konumuna gelmektir. ESM bünyesindeki workshoplar, hayalini kurduğunuz enstrüman çalmayı öğrenmeniz için sizlere benzersiz müzik ortamları, deneyim paylaşımları ve grup çalışmalarıyla farklı enstrümanlarla birlikte müziğin büyülü dünyasına adım atmanızı sağlıyor.

MÜŞTERİ YORUMLARI

Saksafon eğitimi almaya yeni başladım. Profesyonel konservatuarlı eğitmen ile kısa sürede yol katettim. 

Zeynep Alpagut

Saksafon kursları ararken Ezgican Sanat Merkezini denemek istedim. Çok memnun kaldım. Özel ders almak çok faydalı. Birebir hemen öğreniyorsunuz.

Jan Zorbaz

Oğlum konservatuara hazırlanıyor. Saksafon öğrenmek için özel dersi uygun gördük. Hızlı ilerliyor, çok memnunuz.  

Ali Civalı

BİLGİ TALEP FORMU

DİĞER KURSLARIMIZ