Antalya’nın en iyi sanat merkezinde, birebir uzman eğitmenler eşliğinde, özel ilgi ile Yan Flüt dersi almak ister misiniz?

Ünlü sanatçılara eşlik eden konservatuar mezunu müzisyenler, opera sanatçıları ve alaylı kadromuz eşliğinde Yan Flüt Dersleri verilmektedir.

Çalışmalarımız 45 dk ile 1 saat arasında sürmektedir. Haftada 1 günden başlayan kurs seçenekleri mevcuttur.

AVANTAJLARIMIZ

1- Enstrümanı olmayan kursiyerlerimiz mağazamızdan diledikleri enstrümanı derslerde ücretsiz kullanabilir.
2- Yeni başlayanlar için ilk 3 ayda temel seviye parça çalma garantisi veriyoruz.
3- Müzik stüdyomuzu kayıt ve prova için kullanabilirsiniz.
4- Konforlu sıcak bir ortamda kurslar düzenlenmektedir.
5- Ses yalıtımlı sınıflarımızda dilediğiniz şekilde yüksek sesle prova yapılabilir.
6- Tüm odalarda kablosuz internet mevcuttur.
7- 6 Ay ve üzeri kurs kayıtlarında sürpriz müzik aletleri hediye ediyoruz!

MERAK ETTİKLERİNİZ

Yan Flüt Hakkında

Yan flüt, yan tutularak çalınan, dilsiz üflemeli enstrümanlar arasında, baş gövde ve kuyruk olmak üzere üç parçaya sahip maharetli bir çalgıdır. Özellikle Batı müziğinin en popüler nefesli çalgılarından biri olan yan flütle çalınamayacak çok az melodi bulunur. Mahareti hemen tüm melodilerin çalınabiliyor olmasıdır. Genellikle nikel, gümüş gibi metallerden üretimi yapılan yan flüt, diğer tüm nefesli çalgılarda olduğu gibi, nefes ve diyafram çalışmaları gerektirir. Yan flüt çalmak, yan flüt çalmayı öğrenmek için pek çok farklı teknik ve üfleme stillerine ihtiyaç duyulduğu için yoğun bir emek ve mesai gerektirir.

Yan Flüt Nedir?

Tarihi çok eskilere dayanan yan flüt, Asya’da kullanılmaya başlanmış ve 12. yüzyılda Avrupa’ya kadar ulaşmış bir enstrümandır. Avrupa’daki ilk durağı Almanya olması nedeniyle yan flüte Alman Flütü adı da verilir. Günümüzdeki şekline ve kullanımına ulaşması ise Alman müzisyen Boehm tarafından 1800’lü yılların ilk yarısında gerçekleşir. Bu nedenle yan flütün diğer bir adı da Boehm Flüt’tür. Üç ana bölümden oluşan flüt, 67 cm uzunluğunda ve 1,9 cm çapındadır. Baş bölümünde bir üfleme deliği bulunur. Gövde ve kuyruk kısmında ise “perde” adını verdiğimiz, ezgilerin oluşmasını sağlayan deliklere sahiptir.

Batı müziğinde önemli bir yere sahip olan enstrümanın klasik eserlerde daha çok kullanıldığını görürüz. Orkestralarda solo ya da koro şeklinde uyarlanan notalarla çalınabilen enstrüman; duygusal, doğayı yansıtan seslerin melodi içinde uyarlanmasında eşsiz bir katkı sağlar. Keman ve piyanonun ana melodiyi oluşturduğu eserlerde müziğe farklı bir hava katar.

Herkes Yan Flüt Çalabilir mi?

Yan flüt, nefesli çalgılar ailesine mensup bir enstrümandır. Bu nedenle diğer nefesli çalgılarda olduğu gibi ilk ve en önemli şart solunum yolları ile ilgili bir hastalığın bulunmamasıdır. Bunun yanı sıra, dudak yapısının uygunluğu, dişlerin çok geride ya da önde olmaması, parmakların istenen şekilde kullanılabilmesi gereklidir.

Yan Flüt Çalmayı Nasıl Öğrenebilirim?

Yan flüt çalabilmek, pek çok tekniğe ve üfleme stillerine sahip olmayı gerektirdiği için yoğun bir emek ve mesai ister. Bu mesaiyi en verimli şekilde değerlendirebileceğiniz Ezgican Sanat Merkezimiz, bünyesindeki atölye çalışmaları, çalışma grupları ile her yaştan ve her seviyeden yan flüt çalmayı öğrenmek isteyenlerle, yan flüt sanatçılarını bir araya getiriyor. Atölyelerde yapılan etkinlikler, sanatçıların detaylı beceri paylaşımları ile kısa sürede yan flüt çalabileceksiniz.

Enstrüman Seçimi

Kendinize uygun yan flüt edinerek işe başmak, enstrümanı daha yakından tanımanız için ilk adımdır. Bu aşamada sanat merkezimizdeki yan flüt ustaları size en uygun enstrümanın seçiminde rehberlik ederler.

Temel Nota Bilgisi Gerekli mi?

Temel nota bilgisine sahip olmak, enstrümanı çalmaktan alacağınız zevki kat kat artıracaktır. Belirli parçaları çalabilmek, enstrümana gerçekten hakim olmak anlamına gelmez. Bunun yerine temel nota bilgisi edinerek, hayal ettiğiniz her şeyi çalabilmek çok daha önemlidir.

Doğru Tutuş ve Duruş Pozisyonu

Yan flüt için doğru tutuş ve duruş pozisyonu gerekir. Doğru tutuş ve dudakların doğru pozisyonda kullanılması, nefesinizin de doğru olarak kullanılmasını sağlayacağı için bu sayede enstrümanı zorlanmadan ve kolayca çalabilirsiniz.

Nefes ve Diyafram Egzersizleri

Üflemeli çalgılarda nefesin doğru kullanımını zorunludur. Bu amaçla nefes egzersizleri, melodilerin istenen düzeyde oluşabilmesi için büyük önem taşır. Diyafram nefes olarak adlandırılan doğru nefes alma tekniklerinin öğrenilmesi ve bunun için düzenli olarak pratik yapılması, yan flüt çalabilmenizin yolunu açar.

Temel Parçalarla Başlanmalı

Nota bilgisinin pratiğe aktarılması için seçilen parçaların kolaydan zora, basitten karmaşığa doğru sıralanması gerekir. Başlangıç için zor eserler yerine daha kolay parçalar seçilmelidir. Bu, azim ve kararlılığınızı kaybetmemeniz, kulak aşinalığı kazanmanız için de büyük önem taşır.

MÜŞTERİ YORUMLARI

Yan flüt öğrenmeye yeni başladım. Eğitim başarılı. Öğretmen çok bilgili ve anlayışlı. Sabırla ilgileniyor. 

Samet Çelebioğlu

Yan flüt hocası çok ilgili ve güler yüzlü. Özel ders almak bu enstrüman için mantıklı. En hızlı böyle ilerleyebilirsiniz. Tavsiye ederim.

Gözde Toy

Birebir ilgi ile özel ders almak için bu kursa yazıldım. Eğitmen yan flütü en baştan tüm tarihi ile öğretiyor. Kursta enstrüman mevcut, isterseniz mağazadan ücretsiz ders boyu kullanabilirsiniz.

İlkim Sevinç

BİLGİ TALEP FORMU

DİĞER KURSLARIMIZ