Telefon 1: 0(242) 248 69 20

Telefon 2: 0(551) 986 68 88

ud

ESM Ud kurslarımızda uzman hocalardan hem özel ders hemde grup derslerine uygun fiyatlarla temel ud eğitiminizi alabilir ve ya kendinizi geliştirebilirsiniz. Ud eğitiminizi profesyonel eğitmenlerimiz tarafından alarak ESM ayrıcalığından yararlanabilirsiniz. Ud kursumuz hakkında en çok sorulan soruları aşağıda sizler için belirledik.
Butonların üstüne tıklayarak merak edilen sorulara erişebilirsiniz.

Aklınıza takılan soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Ud çalınması zor bir müzik aleti midir ?

Her müzik aletinde olduğu gibi ud’da çalınması zor bir müzik aletidir.Ud’un ayrı bir zorluğu perdesinin olmamasıdır. Nereye basıp ses alacağımız belli değildir, bunu baş parmağımızla başarmaya çalışacağız. Öğretmenlerimiz sizlere en iyi eğitimi vermeye devam edecektir.

Ud çalmayı nasıl öğrenebilirim ?

Kişi kesinlik evde tek başına bunun eğitimini alamaz. Haliyle öğrenmesi ve teknik bilgilere sahip olabilmesi için eğitim almak zorundadır. Dershanemizde uzman öğretmenlerimiz vasıtasıyla ud çalmayı öğrebilirsiniz.

Ud hangi tür müziklerde kullanılır?

Ud un klasik türk müziğinde önemli bir yeri vardır ve arap müziğinde de kullanılır. Ayrıca zamanla pop müzik gibi bu tür alanlarda da kullanılmıştır. Klasik türk müziğinde ki icrası ud’un özelliği görmeden çalınan enstrüman olması, ezber üzerine çalınması ve göğüs kısmının gözükmemesidir.

Kaç çeşit ud vardır ?

2 Çeşit ud vardır. Birisi leud yani hanım ud’u 19 yapraklıdır ve küçük bir yapısı vardır, bunun nedeni bayanların kol kısmının biraz kısa olduğu düşünüldüğü içindir. Erkeklerin ise 21 yapraklıdır ve göğüs haznesi biraz daha büyükcedir. Ud enstrümanı bir çok ağaçtan yapılır göğüs kesinlikle ladin olmalıdır ve sırtı mağun,ceviz,pelesenk,avanoz tarzı ağaçlar tercih edilir.

Ud alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Ud enstrümanı kesinlikle el yapımı olmalıdır, fabrikasyon ürün olmaması gerekmektedir. Ud alırken dikkat edilmesi gereken husus ön kısmın ladin olması, klavyenin ve burguların abanoz olması ve burguların akort ederken rahat olması gerekmektedir. Sizler için en iyi enstrümanı hocalarımızın eşliğinde mağazalarımızdan temin edebilirsiniz.

Ne kadar zaman da öğrenebilirim ?

Kursumuz profesyonel öğretmenlerimiz tarafından verilmektedir. Azimli ve idealist kişilere kısa sürede uzman eğitmenlerimizin müfredatına uyarak sistemli ve disiplinli çalışmalar sonrasında öğretme garantisi vermekteyiz. Fakat sizlerinde takdir edeceği gibi öğrenme kısmı kursiyerin algı ve işitme kabiliyeti ile orantılı durumdur.

Derslere hangi günler gelebilirim ?

Ezgican Sanat Merkezine istediğiniz zaman istediğiniz saat gelebilirsiniz pazar günleri dahil her gün hizmet vermekteyiz. Randevulu sistem ile okulunuzu ve işinizi aksatmadan tek telefon ile istediğiniz zaman gelebilirsiniz.

Dershanenize nasıl ulaşabilirim ?

Dershanemiz Antalya Güllük Caddesi Selekler Çarşısı tarafında bulunmaktadır. Pratik yol tarifi için telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Ödemelerimi nasıl yapabilirim ?

Ödemelerinizi dershanemizden nakit para ve ya kredi kartı ile yapabilirsiniz. Tek çekimlerde fark alınmamaktadır.