AKUSTİK GİTAR WORKSHOPLARI

Görünüm itibariyle klasik gitara benzeyen, ancak bir amfiye ya da ses yükselticiye gerek kalmadan tellerinin özellikleri sayesinde klasik gitardan çok daha yüksek bir ses elde edilmesini sağlayan gitar türü akustik gitar olarak adlandırılır. Akustik gitar, çoğunlukla pop, Rock ve Blues müziklerin icrasında kullanıldıkları için oldukça popülerdir. Akustik gitar çalmayı öğrenmek isteyenler için workshoplar, atölye çalışmaları ve çalışma grupları ile farklı öğrenme deneyimleri ve teknikleri sunan Ezgican Sanat Merkezi, gitar çalmayı öğrenmek isteyenlerle, gitar sanatçılarını bir araya getiriyor.

Akustik Gitar Nedir?

Özellikle popüler müzikte ritim sağlamakta kendine büyük bir yer edinen akustik gitarlar, bir elektriksel donanıma ihtiyaç duymadan yüksek sesler elde edilmesini sağlar. Bu sesleri elde edebilmek için kullanılan çelik teller ve tellerin oluşturduğu basınç ile daha yüksek sesler ortaya çıkar. Bu sayede çok daha temiz ve net sesler çıkarabilen bir enstrümandır.

Klasik Gitar ve Akustik Gitarın Farkı

Klasik gitar ve akustik gitar arasındaki en büyük farklılıklar enstrüman şekli ve enstrümanların kullanıldığı müzik türleridir. Enstrümanın yapısında ilk göze çarpan farklılık tel yapısıdır. Akustik gitar şekil olarak biraz daha şişman ve basık bir gövdeye sahiptir. Sap kısmı klasik gitara oranla daha dar bir boyuta sahiptir. Elbette kullanıldığı müzik türlerinin de farklı olduğunu belirtmekte fayda var. Klasik gitarlar, klasik müziğin ve caz müziğin en önemli enstrümanları iken; akustik gitarlar, popüler müzik, blues ve rock müziğin ve bunların alt türlerinin ritim ve eşlik enstrümanı olarak kabul edilebilir.

Akustik Gitar Çalmak İçin Yaş Sınırı Var mı?

Çelik teller, güçlü parmaklara sahip olmayı gerektirdiği için çok küçük yaşlarda çalınması zor olacaktır. Akustik gitar, her yaştan herkese hitap edebilen bir müzik aletidir. Ancak müzik aletlerinin çalınabilmesi için unutulmaması gereken ilk konu, enstrüman çalmayı öğrenmeyi gerçekten istemek, azimli olmak ve bunun için emek vermek gerekliliğidir.

Nasıl Çalınır?

Diğer gitar türlerinde olduğu gibi, akustik gitar çalmayı öğrenmek için ilk adım, temel nota bilgisine sahip olmaktır. Temel nota bilgisinin ardından yapılacak olan çalışmalar; duruş ve gitarı tutuş çalışmalarıyla başlar, vuruş teknikleri ve pratiklerle devam eder. Bu süreç içinde ESM bünyesinde görevli gitar sanatçıları tarafından, akustik gitar çalma teknikleri ve tekniklerin nota ve gitarla buluşturulabilmesi için yapılan aktivite ve etkinlikleriyle kısa sürede temel düzeyde gitar çalmaya başlayabilirsiniz. İleri teknikler ve profesyonel bir gitarist olabilmek için pratik çalışmalarının yoğun olarak gerçekleştiği çalışma grupları, mevcut seviyenizi artırmanızda sizlere eşsiz bir fırsat sunacaktır.

Hangi Müzik Türlerinde Kullanılıyor?

Gitarı, tüm zamanların en popüler enstrümanı yapan en büyük özelliği, hemen tüm müzik türlerine uygun bir enstrüman olmasıdır. Akustik gitarlar, çoğunlukla blues, rock ve popüler müziğin değişmez enstrümanları arasında yer alır. Solo çalışmaların yanında eşlik görevi de üstlenen enstrüman, ritmin büyülü dünyasında ilerlemek isteyen müzisyenlerin de tercihidir.

Ne Kadar Sürede Öğrenebilirim?

ESM bünyesinde katılacağınız workshoplar, atölye çalışmaları farklı ve öğrenme sürenizi azaltacak aktivitelerle destekleniyor. Aktivitelere düzenli olarak katılan, temel nota bilgisine sahip ve enstrüman çalma konusunda becerisi yüksek olanlar için bu sürenin çok daha kısa olacağını söyleyebiliriz. Unutulmaması gereken nokta, azim ve kararlılık kadar devamlılığın da önemli olduğudur. Düzenli olarak yapılacak etkinlikler, çalışma grupları ile yapılacak pratiklerle kısa sürede hayalini kurduğunu enstrümanı çalabilirsiniz. Akustik gitar için haftalık olarak yapılacak birkaç saatlik çalışma, devam eden süreçte sizlerin iyi birer gitarist olmanızı kolaylaştıracaktır.

BİLGİ TALEP FORMU