BAS GİTAR WORKSHOPLARI

Bas gitar, icat edildiği 1950’li yıllardan itibaren tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanan gitar türüdür. Çalışma düzeneği neredeyse elektrik gitarlar ile aynıdır. Bas gitarı diğer elektrik gitarlardan farklı kılan en büyük özelliği daha tok sese ve daha kalın tellere sahip olmasıdır. Genellikle pop, caz ve rock müziğin icrasında vazgeçilmez enstrümanlar arasında yer alır. Bas gitar çalmayı öğrenmek isteyenler için farklı aktivite ve etkinliklerin düzenlendiği sanat merkezimizdeki atölyeler, workshoplar, çalışma grupları yenilikçi öğrenme ortamları sunuyor.

Bas Gitar Nedir?

Fender’in 1950’de üretimini yaptığı ve tüm müzik aletleri arasında, bu kısa zaman içinde en popüler enstrümanlar arasına girmeyi başarmış bir çalgıdır. Kendi içinde farklı türleri bulunan bas gitar genellikle dört telli olarak üretilir. Yakın akrabası elektrik gitarlardan farklı olarak daha kalın sesi ve kalın telleriyle günümüz pop, caz, rock ve funk müziğin değişmez çalgısıdır.

İki tür bas gitar bulunur. Bunlardan ilki elektrik bas gitar, ikincisi ise akustik bas gitardır. Elektrik bas gitarlarda tellerden gelen ses, manyetikler tarafından elektrik sinyaline dönüştürülür ve amplifikatöre (yükselteç) gönderilerek oldukça yüksek bir ses elde edilir. Akustik bas gitarlarda ise tellerin titreşimi sonunda gövde boşluğu içinde ses elde edilir. Kimi akustik bas gitarlarda gövde boşluğu içinde ses algılayıcıları, manyetik ileticilerle sesi amplifikatöre ulaştırılarak daha yüksek ses elde edilmeye çalışılır. Her iki türün, gelişen bilgisayar teknolojisi ile birilikte özellikle pop ve rock müziğin icrasında çok büyük bir yere sahip olduğunu söylememizde fayda var.

Bas Gitar Hangi Müzik Türlerinde Kullanılıyor?

Pop, caz, rock, hard rock ve metal müzik gibi türlere ilgi duyanlar için önerilen enstrümanlardan biri olan bas gitar, ritmin büyüsünden vazgeçemeyen ve solo ezgiler çalmayı da sevenlerin çalarken zevk aldıkları bir çalgıdır. Ezgican Sanat Merkezi bünyesindeki çalışma grupları ile bas gitar çalmayı öğrenirken, farklı müzik enstrümanları ile birlikte yapılan pratikler, bas gitarı çalarken alabileceğiniz zevki kat be kat artırır.

Bas Gitar Çalmayı Öğrenmek İçin Yaş Sınırı Var mı?

Müzik enstrümanlarının çalınmasını öğrenmek için belirli bir yaşta başlanması gerektiği, gerçeği yansıtamayan bir bilgidir. Bu inancın oluşmasında, profesyonel olarak müzisyen olmayı düşünen ve bu hayallerini meslek olarak belirlemek isteyenler için erken yaşlarda enstrümanlarla tanışmak istenen başarıyı sağlamak için gereklidir. Ancak amatör düzeyde, müzikle ilgilenen, müziğe gönül verenler için elbette bir yaş sınırlaması koymak yanlış olur. Kalın telleri ve elektrikli çalışma mekanizması nedeniyle küçük yaşlarda bas gitar çalmayı öğrenmek doğru olmaz. Ancak temel kas ve motor becerilerini kazanmış sekiz yaştan itibaren her yaştan ilgi duyan herkes bas gitar çalmayı öğrenebilir.

Bas Gitarı Ne Kadar Sürede Öğrenebilirim?

Diğer gitar türlerine göre daha uzun sayılabilecek, sabırlı ve azimli bir süreç gerektiren bas gitar, ritmin büyüsünden vazgeçmeyen ve aynı zamanda solo eserler çalmaya istekli olan herkes tarafından öğrenilebilir. Mevcut hazır bulunuşluğunuz bas gitar çalmayı öğrenme süresiyle doğru orantılı olduğunu söylemeliyiz. Temel nota bilginizin olmadığını düşündüğünüzde sanat merkezimiz bünyesinde yürütülen atölye çalışmaları ile birlikte yaklaşık iki ya da üç aylık bir süreç içinde bas gitar çalmayı öğrenebileceksiniz. Bu süre, temel düzeyde enstrümandan ses çıkarma ve belirlenen  basit parçaların çalınması için gerekli olan süreci kapsar.

Profesyonel düzeyde bir virtüöz olabilmeniz için ileri tekniklerin öğrenilmesi ve bu tekniklerin uygulanmasında yoğun mesai harcanarak istenen seviyeye ulaşılabilirsiniz. Bu süre temel düzeyden çok daha uzun bir süreçtir. Kişinin becerileri, yetenekleri ve çalışma ortamı ve birlikte çalıştığı bas gitar sanatçılarının desteği ile başarılabilir.

İster amatör düzeyde ister profesyonel olarak bir müzik aletini çalabilmek ve geliştirmek öncelikle kararlık, azim ve en önemlisi enstrümana emek vermeyi gerektirir. Çalışma ortamlarının ve birlikte çaldığınız sanatçıların uyguladıkları tekniklerin, beceri paylaşımlarının rolünü de unutmamak gerekir.

BİLGİ TALEP FORMU