BATERİ WORKSHOPLARI

Bateri, vurmalı çalgılar grubuna mensup, 5 davul ve 3 parça zilden oluşan takım çalgısıdır. Enstrümanın çalınmasında baget adı verilen sopalar kullanılır. Müziğin türüne uygun olarak baget yerine fırçalar ya da tokmaklar kullanılabilir. Sanat merkezimiz bünyesindeki worshoplar, baget tutuşu, vücut duruşu, ayak teknikleri, koordinasyon çalışmaları ile bateri yetkinliğini geliştirecek aktiviteler sunuyor.

Vurmalı çalgılardan davullar başta olmak üzere ziller ve diğer bileşenlerden oluşan enstrüman takımı olan bateri, müziğin ritminin keyfini çıkarabileceğiniz yegâne müzik aletidir. Her yaştan herkesin öğrenebileceği enstrümanın tarihi çok eskilere dayanır. Vurmalı çalgıların büyük bir bölümünü karşılayan takım çalışmasının bir ürünüdür. Bu nedenle orkestralarda ritimde kendine yer bulur.

Bateri Çalmak Zor mu?

Bateri, ritmin tutkunu olan hemen her yaştan herkesin kolaylıkla çalabileceği enstrümanlardandır. Bunun ilk ve en önemli nedeni, ritim duygusunun insanın yaratılışından gelen bir özelliği olmasıdır. İnsanoğlunun bir yerlere vurarak ses ve ritim çıkarması çok küçük yaşlarda kendiliğinden başlar. Bu nedenle, vurmalı çalgıların insanlık tarihi ile eş bir tarihe sahip olduğu savı pek çok müzisyen tarafından kabul edilen bir teoridir. Bateri çalabilmek için nota bilgisinin de başlangıç için zorunluluğu yoktur. Ancak nota bilgisine sahip olanların, baterinin ve dolayısıyla müziğin ritminden alacakları keyif katlanacaktır.

Bateri Çalabilmek İçin Yetenek Gerekiyor mu?

Müzik, ritmin matematiğidir. Müzikte yeteneğin belirleyiciliği %3-%4 civarındadır. Müzik enstrümanlarında becerilerin gelişmesi, yapılacak olan egzersizlerin sürekliliğidir.Bu nedenle, bateri çalabilmek için de yeteneğin yanı sıra enstrümana verilecek emek ve azim yeteneğin çok daha önünde yer alır.

Bateri Nasıl Çalınır?

Bateri çalmak farklı uzuvların bir arada kullanılmasını gerektirecek hareketlere ihtiyaç duyar. Bu nedenle öncelikle beyni bu durumla tanıştırmakla işe başlanmalıdır. Bateri çalanlar, gündelik hayatta kullanılmayan hareket kombinasyonlarını kullanırlar. Bu nedenle, beynin alışık olduğu motor becerilerinin çok dışındaki kombinasyonlar için bir takım çalışmaların ve yeni motor becerilerinin kazanılması gerekir.

Bateri çalmaya başlarken öncelikle kullanılacak olan bagetlerin doğru tutuş şekillerinin kavranması ve doğru bir oturuş pozisyonunun geliştirilmesi gerekir. Enstrüman, denge, kondisyon ve güç gerektirdiği için yanlış tutuş ve duruş tekniklerinin kullanımı, çeşitli kas ve iskelet rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Tutuş ve doğru oturuş pozisyonlarının yanı sıra, bateride bas davul pedalı ve hi-hat pedalının da kullanılıyor olması nedeniyle ayakların doğru kullanımı da büyük önem taşır.

Bateride doğru tutuş ve duruşun öğrenilmesinin ardından belirli bir ritim elde edebilmek ve bu duruma kendinizi alıştırabilmeniz için metronom adı verilen ve düzenli aralıklarla vuruşlar yapan bir cihaz kullanılır. Bu cihaz yardımıyla sabit bir tempo yakalanarak, uzuvların, bağımsız ve aynı zamanda düzenli olarak hareket edebilmesi için tek vuruş, çift vuruş, üçleme ve altılama gibi pratik çalışmaları yapılmalıdır. Bu çalışmalar, kolların ve ayakların birbirinden bağımsız olarak hareketlerini motor beceriye dönüştürülmesi için gereklidir. Yapılan çalışmaların ardından bateri enstrümanının tanınması, teknik yapısı ve müzikteki yerinin önemi de dahil, bir dizi teknik bilgiye sahip olunmalıdır.

Baterinin nota bilgisi olmadan da çalınabildiği doğrudur. Ancak nota bilgisine sahip olunmadan baterinin ve müziğin ritminden alınacak zevk ile notasyonla çalınacak baterinin verdiği haz kıyas götürmez.

Sanat merkezimiz bünyesinde görevli bateri sanatçılarının yürüttüğü atölye çalışmaları, bateri çalmayı öğrenmek isteyenlerin bateri eşliğinde nota bilgisi edinmelerinin yolunu açıyor. Temel nota bilgisi ile birlikte temel ritimler bateride seslendirilmeye başlanır. Bu sürecin tamamlanması ile basit düzeyde ritimler elde edilmeye başlanır. Çalışma grupları aracılığıyla ESM bünyesinde farklı enstrümanlarla birlikte bateri çalarak, pratiğinizi artırmanız ve ileri düzey için kendinizi geliştirebilmeniz sağlanmaktadır.

Bateri Çalmayı Ne Kadar Sürede Öğrenebilirim?

Bu süre, sahip olduğunu mevcut yeterliliklerinizle doğru orantılıdır. Ritim kulağına sahip, motor becerileri yüksek olanların bateri çalma konusundan süre avantajına sahip olduklarını söyleyebiliriz. Ancak ritim kulağına sahip olmak için de sanat merkezimizde çeşitli aktiviteler ve etkinlikler yürütülmektedir. Bateriyi temel düzeyde çalmaya başlamak için üç ya da altı aylık düzenli aktiviteler yeterli olacaktır.

BİLGİ TALEP FORMU