CAZ GİTAR WORKSHOPLARI

Görünüm itibariyle klasik gitara benzeyen, genellikle caz müzikte kullanılan geniş gövdeli bir gitar türüdür olan Caz Gitar, göbekli, boş veya yarı dolu gövdeli bir yapıya sahiptir. Adından da anlaşılacağı üzere caz müziğin icrasında kendine yer edinmiş gitar türüdür. Cazın büyülü dünyasına yolculuk etmek ve caz gitar çalmayı öğrenmek isteyenler için workshoplar, atölye çalışmaları ile farklı öğrenme deneyimleri sunan Ezgican Sanat Merkezi, görevli sanatçılarının deneyimlerini aktardıkları aktivitelere, etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Caz Gitar Nedir?

Özellikle caz müziğin icrasında kendine büyük bir yer edinen caz gitarlar, klasik gitarlara oranla daha geniş ve göbekli bir gövdeye sahiptir. Sesleri elde edebilmek için kullanılan çelik teller ve tellerin oluşturduğu titreşimler manyetikleri sayesinde yükseltece iletilir. Bu sayede çok daha temiz ve net sesler çıkarabilen bir enstrümandır.

Klasik Gitar ve Caz Gitarın Farkı

Klasik gitar ve caz gitar arasındaki en büyük farklılıklar enstrüman şekli, çalışma biçimi ve enstrümanların kullanıldığı müzik türleridir. Enstrümanın yapısında ilk göze çarpan manyetiklerinin bulunması ve tel yapısındaki farklılıklardır. Caz gitar ya da Caz kasa gitar şekil olarak biraz daha şişman ve daha büyük bir gövdeye sahiptir. Sap kısmı klasik gitara oranla daha dar bir boyuta sahiptir. Elbette kullanıldığı müzik türlerinin de farklı olduğunu belirtmekte fayda var. Klasik gitarlar, klasik müziğin dünya üzerindeki temsilcisi iken, farklı müzik türlerinde de kullanılmaktadır. Bu özelliği onun gitarın atası olarak kabul edilmesinden kaynaklanır. Caz gitarlar, daha çok ritme hayran, solo eserler de çalmak isteyenler için caza hayat veren gitar türüdür.

Caz Gitar Nasıl Çalınır?

Diğer gitar türlerinde olduğu gibi, caz gitar çalmayı öğrenmek için ilk adım, temel nota bilgisine sahip olmaktan geçiyor. Temel nota bilgisinin ardından yapılacak olan çalışmalar; duruş ve gitarı tutuş çalışmalarıyla başlar, çalış teknikleri ve pratiklerle devam eder. Bu süreç içinde ESM bünyesinde görevli gitar sanatçıları tarafından, caz gitar çalma teknikleri ve tekniklerin nota ve gitarla buluşturulabilmesi için yapılan aktivite ve etkinlikleriyle kısa sürede temel düzeyde gitar çalmaya başlayabilirsiniz. İleri teknikler ve profesyonel bir gitarist olabilmek için pratik çalışmalarının yoğun olarak gerçekleştiği çalışma grupları, mevcut seviyenizi artırmanızda sizlere eşsiz bir fırsat sunacaktır.

Ne Kadar Sürede Öğrenebilirim?

Sanat merkezimiz bünyesinde katılacağınız workshoplar, atölye çalışmaları farklı ve öğrenme sürenizi azaltacak aktiviteler ve etkinliklerle destekleniyor. Aktivitelere düzenli olarak katılan, temel nota bilgisine sahip ve enstrüman çalma konusunda becerisi yüksek olanlar için bu sürenin çok daha kısa olacağını söylemek mümkün. Unutulmaması gereken nokta, caz gitar çalmayı öğrenmede, azim ve kararlılık kadar devamlılığın da önemli olduğudur. Düzenli olarak yapılacak etkinlikler, çalışma grupları ile yapılacak pratiklerle kısa sürede hayalini kurduğunuz enstrümanı çalabilir hale gelirsiniz.

BİLGİ TALEP FORMU