KAMERA ÖNÜ OYUNCULUK WORKSHOPLARI

Kamera önü oyunculuk, tiyatronun canlı atmosferi yerine tekrar tekrar çekimleri yapılabilen, diziler, reklam ve klip çekimleri için kameraya karşı yapılan oyunculuk performanslarıdır. Teknolojik bir aletin karşısında gösterilmesi gereken performans için belirli tekniklerin, kazanılan deneyimlerle birleştirilmesi büyük önem taşıyor. Bu amaçla, sanat merkezimizde yürütülen Kamera Önü Oyunculuk Workshopları, oyunculuk temelinde bilgi ve beceriler kazandırırken kameranın sihirli dünyasını anlamak ve oyunculuğa aktarabilmek için deneyim paylaşımları sunuyor.

Kamera Önü Oyunculuk Teknikleri Neler?

Oyunculuğun temel ilkelerinden bağımsız bir performans vaadiyle yola çıkmak oldukça yanlış bir yaklaşım olacaktır. Bu nedenle sanat merkezimizdeki çalışmalar, oyunculuk tekniklerini temel alan bir yaklaşımla yürütülüyor.

Workshoplarda yürütülen aktiviteler;

Ses çalışmaları, nefes egzersizleri, hareket, doğaçlama, beden dili kullanımı, tiyatro tarihi, oyunculuk teknikleri, rol, karakter analizi, senaryo okuma, artikülasyon-fonetik ve diksiyon, durum analizi etkinliklerini kapsıyor. Bu çalışmalar aynı zamanda workshopların bir anlamda içeriğidir.

Aktivitelerin katılımcılara, oyunculuk becerileri kazandırmanın yanı sıra edindikleri becerileri rahatlıkla sahnede ve kamera karşısında sergileyebilmeleri için uygulama fırsatı veriyor.

Tüm çalışmaların uygulamaya dönük, kamera karşısında da uygulanabilmesi için kullanılan teknikler oldukça fazla ancak bunlardan en önemli olanları sizler için bir araya getirdik.

Doğaçlama Tekniklerini Günlük Yaşama Aktarın

Doğaçlama tekniklerinin günlük yaşama aktarılması, yaşamın her anında pratik yapmanızı sağlayarak kısa sürede kendinizi geliştirmenizi sağlar.

Yönetmenlerin Çekim Tarzına Uyum Sağlayabilmek İçin Önceki Yapıtları İle İlgili Bilgi Sahibi Olun

Her yönetmenin kendine has bir tarzı ve yapıtında önemsediği belli özellikler bulunur. Bunu anlamanın en iyi yolu, yönetmenin daha önce gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgi sahibi olmaktır.

Metin Ve Karakter Analizi Yapabilmeniz Gerekiyor

Metinler ve karakterlerin analizi, rol becerileri kazanmanızda olmazsa olmazlardır. Canlandırmanız gereken karakterin tüm yönleriyle analiz edilmesi, çok daha gerçekçi performanslar sergilemenizin yolunu açar.

Kendinizi Tanımalı, Bedensel Yeterliliklerinizi Doğru Kullanabilmelisiniz

Fiziksel özelliklerinizdeki artılar ve eksilerin bilincinde olmanız, fiziksel özelliklerinizi lehinize kullanmanızı sağlayacaktır.

Konsantrasyonunuzu Yüksek Tutun

Her profesyonel çalışma güçlü bir konsantrasyon gerektirir. Konsantrasyonunuzu bozabilecek her olumsuzluktan kendinizi uzak tutun. Beklentilerin üzerinde bir performans sergilemenin yolu konsantrasyondan geçiyor.

Set ve Çekim Terimleri Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Set ve çekim için kullanılan terimleri biliyor olmanız, kamera önü oyunculukta elinizi güçlendirir. Kullanılan terimler, performansınızı daha kolay sergileyebilmenizi sağlayarak, sete ve çekime kolayca adapte olmanızı sağlayacaktır.

Disiplinli Çalışmalısınız

Disiplinli çalışın, çünkü disiplin başarının kestirme yoludur. Set ve çekimler için belirlenen saatte bulunmak, dakik davranmak, işinizi ciddiye aldığınızın ve ekip çalışmasının önemini kavradığınızın bir göstergesidir.

Kendinize Bir Rol Model Edinin

Rol modeliniz olsun. Diğer oyuncuların performanslarını yakından takip ederek analiz etmelisiniz. Bu çalışmalar, sergileyeceğiniz performanslar için her anlamda sizlere iyi fikirler verecektir.

Her Fırsatı Değerlendirin

Performansınızı bulduğunuz her fırsatta sergileyin. Aynalar performans sergilemek için iyi birer seyircidir. Beklentilerin çok üzerinde bir performans için bol pratik yapmak gerekebilir.

Ezgican Sanat Merkezi bünyesinde yürütülen Kamera Önü Oyunculuk Workshopları, yalnızca teoride kalan bilgi sunumu yerine, pratiğe ve performans sergilemeye dayalı aktivitelerden oluşuyor. Sahne sanatlarında ve kamera önü oyunculukta deneyimli sanatçılarımız eşliğinde yürütülen aktiviteler, bilgi paylaşımının yanı sıra, bu alanda en büyük ihtiyaç olan deneyim paylaşımları ile şekilleniyor. Bu sayede, hem sektörün beklentilerini hem de iyi bir oyunculuk için sahip olunması gereken becerileri edinebilirsiniz.

BİLGİ TALEP FORMU