KANUN WORKSHOPLARI

Türk Sanat Müziğinin nadide sazlarından biri olan kanun, Farabi tarafından telli çalgılardan yola çıkılarak icat edilmiş bir enstrümandır. Ünü yalnızca Türk Müziği ile sınırlı değildir. Ortadoğu ülkelerinin bir çoğunda da kullanılan kanun, telli çalgılar ailesinin en sıra dışı enstrümanları arasında yer alır. Akrabaları olarak gösterilen santur ve klavsenle benzer yönleri olsa da hoş sesi ve tınısı ile bu çalgılardan kolayca ayrılır. Ezgican Sanat Merkezi, müzik atölyelerinde bireysel ve grup çalışmalarında yapılan aktivitelerle, Türk Sanat Müziğine gönül veren, kanun çalmayı öğrenmek isteyenlerin hayallerini gerçekleştirebilmek için kanun sanatçıları eşliğinde çok özel müzik ortamları sunuyor.

Kanun Nedir?

Telli çalgılar ailesinin Anadolu ve Ortadoğu coğrafyasında hayat bulan kanun, kökeni Mısır ve Sümerlere dayanan eski bir çalgıdır. Günümüzdeki şeklini ve tınısını alması ise Türk Bilgini Farabi ile gerçekleşir. Kendine has hoş sesi ve tınısı ile Türk Sanat Müziği ve Arap Müziği içinde özel bir yeri vardır. Özellikle sanat müziğimizin icrasında orkestraların aranan çalgılarından biri olan kanun, ahşaptan üretimi yapılan yamuk şeklindeki gövdeden oluşur. Yamuğun bir kenarı diktir. Bu dik kenarın üzeri deri ile kaplanmıştır ve buradan gerilen teller, eğik olan karşı kenarda yer alan burgulara bağlanır. Burgular, telli çalgıların tamamında yer alan akort özelliğine sahiptir. Genellikle 24 veya 27 perdeli bir sazdır. Türk Sanat Müziğinde kullanılan kanunlar ekseri 26 perdeli olup her bir perdede üçer tel yer alır. Profesyonel kanunlar 78 teli bulunan çalgılardır. Burgulara sarılan teller özel bir naylondan üretimi yapılan fabrikasyon ürünlerdir. Petrol ürünlerinin gelişiminden önce, çoğunlukla kiriş adı verilen bağırsağın kurutulmasıyla elde edilen teller kullanılmıştır.

Kanun Nasıl Çalınır?

Kanun, gövdesi dizler üzerine alınarak çalınır. Bunun için oturarak ya da bağdaş kurarak çalınan enstrüman için her iki parmağa da takılan metal mızraplara ihtiyaç duyulur. Metal mızraplar telleri titreştirerek ses üretir. Sesin ayarlanmasında ise mandallar kullanılır. Özel bir yapısı bulunan mandallar tellerden pes ya da tiz seslerin elde edilmesini sağlar. Bir el mandallarla sesi ayarlarken, diğer el, telleri titreştirmeye devam ederek istenen notaların elde edilmesini sağlar. Bu yönüyle ilgi çeken ve aynı zamanda dinleyenleri hayran bırakan bir enstrümandır.

Kanun çalmayı öğrenmek isteyenlerin bilmeleri gereken ilk konu, müziğin teorisi yani nota bilgisidir. Nota bilgisinin edinilmesinin ardından kanun enstrümanı çalmak için doğru tutuş ve duruş pozisyonlarının edinilmesi gereklidir. Edinilen duruş ve tutuş pozisyonlarından sonra yapılacak işlem, tellerden istenen notaların çıkarılması, diğer bir deyişle kanundan ses çıkarılması çalışmalarıdır. Kanunu diğer telli çalgılardan ayıran en önemli özelliklerinden biri de kullanılan mandal sistemidir. Bu nedenle mandal sisteminin kolayca kullanılabilmesi ve istenen pes ya da tiz tonların elde edilebilmesi için bol pratik yapılmalıdır.

Kanun Çalmayı Öğrenmek Zor mu?

Enstrüman çalmayı öğrenmek isteyenlerin ilk sordukları sorulardan biri de enstrümanın çalınma zorluğunun olup olmaması. Ancak bilinmesinde ısrarla yarar gördüğümüz konu, enstrüman çalmak, ilgi, sabır ve emek gerektirdiğidir. Yaşınızın ya da müzik beceriniz ne olursa olsun, gerçekten bir enstrüman çalmayı istiyor, bunun için azimli olarak çalışıyor ve sabrederek emek veriyorsanız tüm enstrümanları çalmanın zor olmadığını görebilirsiniz. Ezgican Sanat Merkezimiz, kanun çalmayı öğrenmek isteyenlerin hayallerini gerçekleştirebilecek, sanat atölyeleri ve workshoplarında düzenlenen aktivitelerle enstrüman çalmayı öğrenmenizi kolaylaştıracak ortamlarda, alanın duayen ustalarıyla bir arada olmanızı sağlıyor.

Ne Kadar Sürede Kanun Çalmayı Öğrenebilirim?

Temel nota bilgisini sahip olarak yine temel düzeyde kanun çalmayı öğrenmek iki ya da üç aylık bir süreç gerektirir. Bu süreç, müziğe ve enstrümana olan yatkınlığınız ve yapacağınız egzersizlerin sıklığı ile doğru orantılı olarak değişkenlik gösterecektir.

BİLGİ TALEP FORMU