KEMAN WORKSHOPLARI

Yaylı çalgıların en romantik enstrümanı olan keman, insan sesine en yakın çalgılardan biri. Kemanı diğer tüm çalgılardan ayıran bu büyük özelliği, bir müzik aleti çalmayı öğrenmek isteyenlerde ilgi uyandırıyor. Sanat merkezimiz bünyesinde oluşturulan atölye ve grup çalışmaları ile hemen her yaştan kemana ilgi duyanlar ve keman çalmayı öğrenmek isteyenler bir araya geliyor.

İnsanı derinden etkileyen eşsiz güzellikteki tınısıyla, yaylı çalgılar ailesinin en yüksek sese sahip en küçük üyesidir. Orkestraların en gözde üyesi olan keman, gövdesi omuz ile çene arasına yerleştirilerek arşe adı verilen yay yardımı ile gövdesindeki dört telin titreşimi sonucu ses çıkarır. Batı müziğinin unutulmaz eserlerinde başrolü kimseye kaptırmayan, Türk Müziği ve Türk Musikisinde de önemli bir yer edinmiş olan bu enstrüman, gerek çalanların gerekse dinleyen herkes için farklı ve asalet kokan bir müzik aletidir.

Keman Çalmayı Öğrenmek Zor mu?

Öncelikle bir müzik aleti çalmak sanıldığı kadar zor değil. İyi bir müzik kulağına sahip olan herkes keman çalabilir. Keman, perdesiz bir enstrüman olması nedeniyle ilk kez bir müzik aleti çalmayı öğrenmek isteyenler için zor görünebilir. Ancak bu durum, kemanın eşsiz güzellikteki sesini duyan her yaştan herkes için üstesinden gelinmeye değecek bir emek sarf etmelerini sağlar.

Keman Çalmayı Öğrenmeye Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Keman çalmak için iyi bir müzik kulağının gerekliliğine değinmiştik. Bunun yanı sıra el ve parmak kaslarını da unutmamak gerekiyor. Kasların henüz geliştiği ilkokula başlanan yaşlar, keman çalmayı öğrenmek için en ideal yaştır. Ancak 7’den 70’e ilgi duyan herkesin keman çalabileceğini de belirtmekte yarar var. İlgi duyan, bir müzik aleti çalmayı öğrenmek isteyen ve en önemlisi bunun için azmi olan herkes keman çalabilir. ESM bu amaçla, keman çalmayı öğrenmek isteyenlerin, bu hayallerini gerçekleştirmelerinin yolunu açacak gerçek sanat ortamları sağlıyor.

Keman Nasıl Çalınır?

Keman, diğer müzik aletlerinde olduğu gibi, nota bilgisine ihtiyaç duyacağınız bir enstrüman. Nota bilgisinin, kemana aktarılabilmesi için öncelikle kemanı doğru tutmayı öğrenmek ve sonrasında yayın kullanımına geçilmesi gerekiyor. Ezgican Sanat Merkezimiz bünyesinde oluşturulan workshoplar, çalışma grupları ile nota bilgisine sahip olabilir, keman tutuşu ve arşenin kullanımını, keman sanatçılarımız eşliğinde kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Atölye Çalışmaları Her Yaştan Her Seviye İçin

Atölye çalışmaları, keman çalmayı öğrenmek isteyenler için bireysel destek sunan ortamlardan oluşuyor. Sanat merkezimizde her yaştan her seviyeden kemana ilgi duyanların bir araya geldiği çalışma grupları ile mevcut bilgi ve becerilerinizi sanatçıların deneyimleri ile birleştirebilir, kendinizi geliştirme imkanı bulabilirsiniz. Müzik aletleri, bilginin pratiğe dönüştüğü becerilerden oluşur. Bu nedenle, bireysel ve grup çalışmaları, sanat merkezimizde görevli keman sanatçıları eşliğinde sizlere bol pratik yapma olanağının yanı sıra, ustalardan keman çalmanın incelikleri hakkında pek çok bilgi edinebilirsiniz.

BİLGİ TALEP FORMU