KLASİK GİTAR WORKSHOPLARI

Klasik gitar diğer gitar türlerinden, şekli, çalış tekniği ve kullanıldığı müzikler bazında farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar aynı zamanda klasik gitarı daha özel bir yere koyar. Klasik gitar, tüm gitarların atası olarak kabul edildiği için klasik müziğe gönül verenlerin ilk tercihi durumundadır. Klasik gitar çalmayı öğrenmek ya da mevcut gitar becerilerini profesyoneller eşliğinde yapılacak aktivitelerle geliştirmek isteyenler için Ezgican Sanat Merkezi, atölye ve çalışma grupları ortamları ile gitar severleri bir araya getiriyor.

Klasik gitarı diğer gitar türlerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri, enstrümanın kendine has şekli ve yapısıdır. Günümüzde akla gelebilecek her boyutta, şekilde ve seste gitar bulabilmek mümkün. Akustik gitarlar, elektro gitarlar, çelik telli gitarlar ya da Flamenko ve caz gitarları gibi. Ancak klasik gitar, telleri naylondan üretilmiş, bir ses deliğine sahip, sıcak sesler elde edebileceğiniz benzersiz bir enstrümandır.  Birkaç perdeye sahip gitarın klavyesi biraz daha geniştir. Bu özelliği karmaşık parmak tekniklerinin kolayca uygulanabilmesinde gitariste yardımcı olur. Sapı diğer gitarlara oranla biraz daha kısadır. Bu, klasik gitarın kolay çalınabilmesini sağlar. Rezonanslı bir ses üretebilmek için gövde içinin her zaman boş olmasını gerektirir. Diğer gitarlarda kısmen katı bir gövde ile karşılaşmanız mümkündür.

Çalma Tekniği

Gitar çalmayı öğrenmeye karar verdiyseniz, tıpkı yüzlerce farklı gitar türünü bulabileceğiniz gibi, gitar çalmak için binlerce farklı teknik göreceksiniz. Bazı gitaristler çok miktarda amplifikasyon ve distorsiyon kullanırlar, diğerleri ise doğal bir “akustik” sesle çalmayı tercih edebilirler. Klasik gitar çalma tekniğini diğer gitar tarzlarından ayıran önemli birkaç nokta bulunur. Klasik bir gitarist, dizeleri başparmak, dizin, orta ve yüzük parmaklarıyla birleştirir. Bu genellikle “fingerstyle” tekniği olarak adlandırılır.

Klasik Gitar Nasıl Çalınır?

Klasik bir gitarist genellikle yüksek sesle, temiz ve rezonanslı bir ses üretmek için tırnaklarını kullanır. Elektro gitar, akustik gitar gibi sert çelik telleri olan gitarların penasız çalınması oldukça zordur. Ancak müziği hissedebileceğiniz klasik gitar, daha yumuşak bir çalış tekniğine izin verir.

Gitarı doğru tutabilmek önemlidir. Bu nedenle çoğu klasik gitarist, gitarı iyi bir pozisyonda tutabilmek için bir destek kullanır. Bu destek kimi zaman bir ayak taburesi, kimi zaman boyundan asılabilecek bir kayış olabilir.

Klasik gitar için sıcak ve zengin bir ton üretmek mümkün. Gitaristler genellikle sıcak, zengin ve yumuşak bir ton üretmeye çalışırlar.

Klasik gitar çalmayı öğrenmek isteyenlerin gitarla buluşmadan önce temel nota bilgisine sahip olmaları gereklidir. Nota bilgisi gitar çalmak isteyenlerin art alan bilgisini oluşturur. Nota bilgisine sahip olunduktan sonra sıra duruş ve tutuş çalışmalarına gelir. Doğru pozisyonda, doğru destekle birlikte yapılacak egzersizlerle notaların gitara aktarılması çalışmalarına geçilebilir.

Klasik Gitar Çalmak Zor mu?

Her enstrüman, azim ve kararlılığın yanında emek ve sabırla edinilebilecek teknikleri içerir. Klasik gitar, perdelere sahip bir enstrüman olması nedeniyle perdesiz enstrümanlara oranla daha kısa sürede öğrenilebilir. Ancak enstrüman çalmayı öğrenmek birkaç günde edinilebilecek beceriler değildir. Temel nota bilgisi, klasik gitarın tanınması, vuruş tekniklerinin ve nota bilgisinin gitara aktarılması yapılacak olan egzersizler ve düzenli çalışma ile kısa sürede klasik gitara hakim olabilmenizi sağlayacaktır.

BİLGİ TALEP FORMU