POP GİTAR WORKSHOPLARI

Pop gitar, şekil, tel sayısı, perdeleri itibariyle farklı bir gitar türü değildir. Pop gitar, klasik, akustik ya da elektro gitar gibi türlerin popüler müzik içinde kullanılmasını ifade eden bir terimdir. Bu yönüyle pop gitarı bir gitar türü olarak adlandırmak yanlıştır. Popüler müziğe ilgi duyan ve bu müziği icra edenlerin kullandıkları gitar tercihi genellikle pop gitar olarak tanımlanıyor. Bu bir anlamda gitar türlerinin pop müzikteki yerini gösteriyor. Sanat merkezimiz, popüler müziğe ilgi duyan ve popüler müziğin icrasında farklı gitar türlerini tercih edenler için gitar çalmayı öğrenebilecekleri atölye, workshop ortamları sunuyor.

Pop Gitar Nedir?

Popüler müziğin tüm dünyada yaygın olarak dinlenmesi, hemen tüm kültürlerde kendine yer edinmesi ile birilikte, müziğin icrasında da farklı gitar türlerinin kullanılmasının yolunu açtı. Buna farklı müzik türlerinin de popüler müzik içinde yer almasını da eklediğimizde klasik gitar, akustik gitar ya da elektro gitar türleri, pop müzik içinde yer aldığında pop gitar işlevini üstlendi.

Klasik Gitarla Pop Müzik İcra Edilebilir mi?

Klasik müziğin icrasında yalnızca klasik gitar kullanılmakta iken, aynı klasik gitar pop müziğin içinde de kullanılabiliyor. Bu anlamda pop müziğin icrasında klasik gitar tercihi pop gitar olarak adlandırılıyor. Aynı şekilde elektro gitar ya da akustik gitar da farklı türlerin icrasında kullanılan türler olsa da pop müzik içinde kendine yer bulduğunda genel bir tanım olarak pop gitar terimi kullanılıyor.

Bu tamamen enstrüman ile olan yakınlığınızla doğrudan ilgili bir konudur. Popüler müziğe ilgi duyuyor, ancak klasik gitarın sesini ve tınısını beğenerek dinliyorsanız, pop gitar tercihinizi klasik gitardan yana kullanabilirsiniz. Dilerseniz akustik gitarla da pop müzik içinde yer alabilirsiniz. Günümüz müzik dünyası içinde pek çok müzik grubu, elektro gitarı da popüler müzik içinde kullanmaktalar.

Pop Gitar İçin Tercihim Ne Olmalı?

Klasik müzik icra edebilmeniz için öncelikle klasik bir gitar gerekir. Ancak günümüzde pek çok müzik grubunun aranjelerinde, daha yumuşak bir tınıya sahip klasik gitarı tercih ettiklerini görürüz. Bunda klasik gitarın hemen tüm müzik türlerine kolayca uyum sağlamasını gösterebilmek mümkündür.

Pop gitar tercihiniz, enstrümandan alacağınız zevkin de önemli olduğu bir durum. Sesini, tınısını çok sevdiğiniz türün tercih edilmesi, enstrümanı öğrenmeniz için sizlere avantaj kazandırır. İnsan sevdiği ve beğendiği müzik aletlerine ilgi duyar, çalmayı dener ve öğrenir.

Telleri çelik, klasik gitara göre daha tok ve metalik seslere sahip akustik gitar, pop gitar için tercih edilebilir. Pop müzik içinde tercihiniz bir tık daha batı müziği ise, bu konuda akustik gitar iyi bir tercih olabilir.

Bir müzik grubuna üye olmak, ritmin ve solo eserlerin icrasında kendi tarzınızı belirlemek istiyorsanız, bu konuda elektro gitar da pop gitar tercihi olabilir.

Genel olarak popüler müziğin icrasında üç gitar türü bulunur. Bunlar, klasik gitar, akustik gitar ve elektro gitardır.

Klasik Gitar

Klasik gitar, telleri naylondan üretilmiş, bir ses deliğine sahip, sıcak sesler elde edebileceğiniz ve gitarın atası olarak kabul edilen benzersiz bir enstrümandır.  Klasik gitarın klavyesi diğer gitarlara göre biraz daha geniştir. Bu özelliği karmaşık parmak tekniklerinin kolayca uygulanabilmesini sağlar. Sap kısmı diğer gitar türlerine oranla biraz daha kısadır. Kısa oluşu, klasik gitarın çalınabilmesini kolaylaştırır. Rezonanslı bir ses üretebilmek için klasik gitarda gövde içinin her zaman boş olması gerekir.

Akustik Gitar

Popüler müzik için gitar arayışında olanların sıklıkla tercih ettikleri akustik gitar, bir elektriksel donanıma ihtiyaç duymadan yüksek sesler elde edilmesini sağlar. Bu sesleri elde edebilmek için akustik gitarda kullanılan çelik teller ve tellerin oluşturduğu basınçtan yararlanılır. Bu özelliği sayesinde çok daha temiz ve net sesler çıkarabilen bir enstrümandır.

Elektro Gitar

Günümüz müzik grupları tarafından popüler müziğin icrasında kendine yer bulan elektro gitar, klasik gitarın teknolojinin nimetlerinden yararlanması sonucu ortaya çıkmış bir enstrümandır. İcat edildiği günden bu yana popüler enstrümanlar arasına girmeyi başarmış bir çalgıdır. Çalışma şekli, klasik ve akustik gitardan farklı olarak, tellerin oluşturduğu sesin, manyetikler aracılığıyla elektrik sinyallerine dönüştürülmesi ve bir yükselteç aracılığıyla yüksek seslerin elde edilmesi esasına dayanır. Sap, Köprü ve Manyetikler olmak üzere üç kısımdan oluşan elektro gitarlar, klasik gitarlara oranla daha farklı bir yapıya ve aynı zamanda çok daha farklı bir sese ve tınıya sahiptir.

Gitar çalmayı öğrenmeye başlamadan önce hangi gitar türünü çalmak istediğinizi kararlaştırmanız gerekiyor. Bu tercih işleminde dinlerken sizi etkileyen ses ve tını önemlidir. Tüm türlere ait örneklerin dikkatle dinlenmesi, seçiminizde sizlere kolaylık sağlayacaktır. Müzik atölyelerimizde görev yapan sanatçılarımız, bu konuda sizin yatkın olduğunuz seveceğiniz gitar türünü seçmenizde rehberlik edeceklerdir. Bu sayede sizin için hem seveceğiniz hem de çalmayı öğrenirken ve çalarken zevk alacağınız gitarı belirlemek kolaylaşacaktır.

Ne Kadar Sürede Çalmayı Öğrenebilirim?

Gitar türünüzü, kendinize, müzik zevkinize uygun olarak seçmenizde, Ezgican Sanat Merkezimizde görevli gitar sanatçılarımız sizlere rehberlik ederler. Seçilen gitar türüne uygun olarak yürütülen atölye çalışmalarında bireysel deneyim paylaşımları, çalışma grupları ile farklı enstrümanlarla birlikte pratik yapabileceğiniz müzik ortamlarında gitar çalmayı öğrenmeniz oldukça kolay.

Gitar çalmayı öğrenmek için gerekli olan süre, öncelikle müziğin art alanı, müziğin matematiği olarak adlandırdığımız nota bilgisine sahip olmanızla ilgili olarak değişir. Temel nota bilgisinin ardından gitar çalmayı öğrenmek için duruş ve tutuş becerilerinin kazandırılmasının ardından nota bilgisinin gitara aktarılması işlemine geçilir. Gitarı elinize aldığınız andan itibaren basit parçaları çalabilir olmanız için gereken süre 2 ile 3 ay arasındadır. Bu süre becerileriniz ve müzik yeteneğinizle doğru orantılıdır.

BİLGİ TALEP FORMU