VİYOLA WORKSHOPLARI

Viyola, şekil itibariyle kemana çok benzese de ebat olarak kemandan daha büyük bir enstrümandır. Kemanla aralarındaki tek fark yalnızca ebatları değil ses rengi ile de ayrılır. Viyola, diğer adıyla Alto, Yaylı çalgılar içinde keman ve çello arasında orta sese sahip bir müzik aletidir. Genellikle koyu, derin ve dinleyenleri derinden etkileyen ses rengi ile viyola, orkestra ses alanının da tam ortasında yer alması nedeniyle armoni eşliğinin orta partilerini seslendirmede görev alır. Dinleyenleri etkilediği kadar, enstrüman çalmayı öğrenmek isteyenleri de etkileyen viyolayı, bireysel ve çalışma grupları eşliğinde öğrenebilmeniz için müzisyenlerin desteğinde bir ortam oluşturan Ezgican Sanat Merkezi, her yaştan herkese hitap eden workshoplar sunuyor.

Viyola, yaylı çalgılar arasında kemandan sonra çellodan önce gelen, bu ailenin ikinci önemli üyesidir. Keman ile ebat olarak farklılıklar göstermekle birlikte asıl fark, sesinde ortaya çıkar. Keman gibi dört tele sahip viyolanın gerek çalınışı ve gerekse parmak, yay tekniği açısından kemandan farkı yoktur. Gövde uzunluğu 41 cm ile 45 cm arasında değişen viyola, notaları üçüncü çizgi ‘do’ anahtarıyla yazılır.

Tellerin her biri kendine özgü bir kişiliği yansıtan ses tonuna sahiptir. Tatlı ve ılımlı seslerin üretildiği LA teli, gösterişsiz ama yumuşak bir renge sahip RE teli, zengin tınılara sahip SOL teli ve özgün ses rengi ile DO teli dinleyenlerde derinde ve içte acıyı, hüznü ve hemen herkesin üzerinde hem fikir olduğu sevdanın tüm yönlerini anlatır. Kimi zaman acının sert ve ürkütücü çığlıklarıyla karşılaşır, kimi zaman sevginin tatlı sızısını hissedersiniz derinlerde. Viyolayı dinleyenlerde bıraktığı etkiler, bu enstrümana olan ilgiyi de artırıyor. Hüznün ve sevdanın rengine sahip ses tonuyla viyola, kemandan sonra öğrenilmek istenen ikinci yaylı çalgıdır.

Viyola Öğrenmek İçin Bir Yaş Sınırı Var mı?

Müzik aletlerinin öğrenilmesinin önündeki en büyük engellerden biri önyargılardır. Enstrüman çalmayı öğrenmek için bir yaş sınırlaması koymak, müziğe ve müzik aletlerine yapılabilecek en büyük kötülüktür demek yanlış olmaz. Ancak bir meslek olarak müzisyenliği tercih etmek isteyenler için gerekli zaman açısından bakıldığında erken yaşlarda başlamak daha doğru olacaktır. Daha çok kendini geliştirmek, müzikle iç içe olmak isteyenler için hiçbir zaman bir yaş sınırlaması olmaz, olamaz. Son yıllarda yapılan araştırmalarda, küçük yaşlarda enstrüman çalmayı öğrenmek isteyenlerin ve bunu başaranların, ileri yaşlarda olanlarla yüzdelik oranlarının yakın olduğu saptanmıştır.

Viyola Nasıl Çalınır?

Keman ve viyola çalmakta kullanılan duruş, tutuş, parmak ve yay teknikleri açısından bir fark yoktur. Bu, önemli benzerlik, viyolayı kemanın bir adım gerisinde durmaya zorlar. Çünkü kemanı çalabilen herkes viyolayı çalmakta da zorluk yaşamayacaktır. Viyola çalmak için öncelikle iyi bir müzik kulağına sahip olmak ve nota bilgisinin yeterli düzeyde olması gereklidir. Viyolanın doğru olarak tutulması ikinci adımı oluşturur. Üçüncü adım ise notaların seslendirilmesinde kullanılan yayın çekilmesidir. Geriye kalan tüm çalışmalar pratik ve uygulamaya dönük çalışmalardan oluşur. Omuz üzerinde çene arasında tutularak çalınan viyola, perdesiz bir enstrüman olduğu için perdeli müzik aletlerine oranla biraz daha zor çalındığı söylenebilir. Ancak bu büyük sorun yaratmaz. Yapılacak pratikler ve iyi bir müzik kulağıyla, perde olmadan da doğru ses rengi yakalanabilir.

Workshoplar Keman Öğrenmek İçin İyi Bir Alternatiftir

Ezgican Sanat Merkezi bünyesinde oluşturulan workshoplar, viyola çalmayı öğrenmek isteyenler, bu konuda becerilerini geliştirmek isteyenlerle viyola sanatçılarını bireysel ve çalışma gruplarında bir araya getiriyor. Deneyimli ve usta sanatçılardan viyola konusunda bilgi ve becerinizi artırmak için oluşturulan workshoplar aynı zamanda çalışma gruplarına dahil olarak pratik yapabilmenizin ve viyola çalmayı çok daha kısa sürede öğrenebilmeniz için iyi bir alternatiftir. Bir enstrüman çalmak, müziğin bir parçası olmak, sizlere eşsiz bir zevk verir. Ancak bir enstrümanı bir gurubun içinde çalıyor olmanın vereceği hazzı mutlaka denemelisiniz.

BİLGİ TALEP FORMU