PİYANO WORKSHOPLARI

Batı müziğinin en popüler enstrümanı olan piyano, bütün dünyada kabul gören en önemli müzik aletlerinin başında yer alır. Farklı müzik türlerinde de kullanılabiliyor olması, piyanonun çok boyutlu bir enstrüman olduğunun göstergesidir. Piyano çalmak, hem amatör düzeyde enstrüman çalanlar hem de profesyonel olarak farklı bir müzik aletini çalanların öğrenmelerinde sayısız faydası bulunan bir enstrümandır. Ezgican Sanat Merkezimiz içinde yer alan ses yalıtımlı müzik atölyelerimizde, piyano sanatçılarının düzenlediği aktiviteler ve küçük gruplarla yapılan etkinlik çalışmaları ile piyano çalmayı hayal eden herkesin bu hayallerinin gerçekleşmesi için en uygun ortamlar sunuluyor.

Piyano Nedir? Nasıl Çalınır?

Klavyeli, diğer bir deyişle tuşlu çalgılar sınıfının üyesi olan piyano, diğer enstrümanlardan farklı olarak sabit, ağır ve büyük bir çalgıdır. Standart piyanolarda 52 beyaz tuş ve 36 siyah tuş olmak üzere toplam 88 tuş vardır. Tuşlar, tablaya bağlı tahta çekiçlere bağlı olarak çekiçlerin tellere vurması ile ses üretir. Bu nedenle piyano, aynı zamanda vurmalı çalgı olarak da değerlendirilebilir. Klasik piyanolarda deri ile kaplı olan çekiçler, günümüz piyanolarında keçe ile kaplıdır. Tarihi 18. Yüzyıla kadar uzanan piyano, günümüze kadar sürekli olarak gelişen bir müzik aletidir. Popüler olması, taşınabilir olmamasına rağmen hemen her yerde bulunabilmesinin yolunu açmış, tüm dünyada kabul gören ve ilgi uyandıran bir enstrüman olmasını sağlamıştır.

Piyano çalmak için parmakların müziği hissederek kullanılması gerekir. Ünlü piyanistler, bir şarkıcının sesindeki bükümler ve kırılmaların; piyano çalanların kollarında ve parmaklarında olması gerektiğini söyler. Bu durum, piyano çalmak için kol ve parmakların müziğin ritmini yansıtabilmesindeki önemini gözler önüne serer. Küçük yaşlarda piyano çalmaya başlamak, parmak ve kol kaslarının yatkınlığının artmasında önemlidir.

Piyano çalmak için yapılması gereken ilk iş, nota bilgisine sahip olmaktır. Nota bilgisinin ardından piyanonun tanınması, piyanoda kol ve parmak egzersizlerinin yanı sıra pedalın kullanımı çalışmalarına da yer verilir. Temel nota ve notaların piyanoda hayat bulmasının ardından yapılacak en önemli çalışmalar, piyano egzersizleri olmalıdır. Yapılacak olan pratiklerle piyanoya olan hâkimiyet artacak, ilerleyen dönemde ileri çalış teknikleri ile beceriler artırılacaktır.

Piyano Çalmayı Öğrenmek İçin Yaş Sınırı Var mı?

İyi bir piyanist olmak için ilk ve en önemli yeti, müzik kulağına ve müziğe olan yatkınlıktır. Bunun erken yaşlarda belirlenmesi, müzisyen bir kimliğe sahip olunmasında etkilidir. Piyano çalmayı öğrenmek için bir yaş sınırlaması bulunmaz. Küçük yaşlardan, yetişkin yaşlara kadar hemen herkes piyano çalmayı öğrenebilir. Küçük yaşlarda piyano çalmayı öğrenmek, iyi bir piyanist olabilmenin şartları arasındadır. Amatör düzeyde piyano çalmak için bir yaş sınırlaması koymak yanlış olur.

Piyanom Yok Piyano Çalmayı Öğrenebilir miyim?

Ezgican Sanat Merkezi, ses yalıtımlı piyano salonlarına sahip müzik ortamları sunuyor. Piyano pahalı bir enstrümandır. Taşınabilir bir enstrüman olmadığı için atölye çalışmalarında sanat merkezimizdeki piyanolar kullanılmaktadır. Bu nedenle, piyano çalmayı öğrenmek isteyenlere piyano satın almadan önce, atölye ve workshoplarımızda, piyanistler eşliğinde yapacakları etkinlik ve aktivitelerle piyano çalma becerisi edinmelerini, sonrasında sanatçılarımızın tavsiyeleri doğrultusunda piyano edinmelerini, satın almalarını tavsiye ediyoruz. Becerileriniz ve yetenekleriniz doğrultusunda uygun enstrümana sahip olmak, müzikten çok daha fazla zevk almanızı sağlar.

Piyano Çalmayı Ne Kadar Sürede Öğrenebilirim?

Piyano, temel nota bilgisine sahip olunmasının ardından yapılacak olan pratiklerin yoğunluğuna ve katılımcıların becerileri ile doğru orantılı olarak öğrenme sürelerinin oluşmasına neden olur. ESM, workshoplar, atölye çalışmaları ve çalışma grupları ile yapılacak aktivitelerle kısa sürede temel nota bilgisine sahip olabilir, notaları piyanoda hayata geçirebilirsiniz.

BİLGİ TALEP FORMU