BİLGİ TALEP FORMU

YAYLI ÇALGI WORKSHOPLARI

Yaylı çalgılar, tellerine bir yayın teması sonucunda ortaya çıkan titreşimlerin müziğe dönüştüğü çalgıların geneline verilen addır. Daha çok klasik batı orkestralarının gözdesi olan keman, viyola, çello, kontrbas gibi çalgıların, kemane ve kemençe gibi Türk yaylı çalgı türleri de bulunur. Yaylı çalgıların kendine has tınısı, müzik enstrümanları arasında çok özel bir yeri ve bu enstrümanları çalmak isteyen büyük bir hayran kitlesi var. Ezgican Sanat Merkezi, yaylı çalgılara ilgi duyan ve yaylı bir enstrüman çalmayı hayal edenler için enstrüman sanatçıları eşliğinde düzenlenen atölye çalışmaları, çalışma grupları ile hayallerinizi gerçeğe dönüştürüyor.

Şiirlere ve Romanlara Konu Olan Enstrüman: Keman

Hem klasik batı müziğinin hem de Türk Müziğinin vazgeçilmezi Keman, yaylı çalgılar arasında akla ilk gelen enstrümandır. Romantik anların, duygusal parçaların eşsiz titreşimlerini müziğe dönüştüren keman, perdesiz sapı, dört teli ve arşe adı verilen yayı ile farklı ve ilgi duyulan bir müzik aleti. Perdesiz olarak çalınıyor olması, onun diğer enstürmanlara oranla öğrenilmesini zorlaştırır. İyi bir keman virtüözü olmanın ilk ve en önemli basamağı iyi bir müzik kulağına sahip olmak, ikincisi ise kemanla çok küçük sayılabilecek yaşlarda tanışmaktır. Kasların oturduğu yirmili yaşlardan sonra keman çalmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir.

Çello

Diğer adı viyolonsel olarak bilinen çello, orkestraların vazgeçilmez enstrümanı olmasının yanında solo bir müzik aletidir de. Görünümü kemanı andıran çello, boyutlarının büyüklüğü nedeniyle oturarak çalınabilir. Son derece eşsiz ve etkileyici bir sese sahip olan müzik aleti, yaklaşık olarak 500 yıldır unutulmaz müzik eserlerinde kendine yer buluyor. Dünyaca ünlü müzisyenlerin solo ve konçerto eserlerinde başrolü olan enstrüman son dönemde farklı müzik türleri ve müzik gruplarının da ilgi odağı durumunda. ESM bünyesinde görev alan çello sanatçıları eşliğinde oluşturulmuş workshoplar, enstrümanı yakından tanımanızı ve bir çello çalabilmenizi sağlıyor.

Viyola

Yaylı çalgılar arasında kemandan sonra gelen viyola, ses rengi ve boyutları ile kemandan ayrılır. Kemandan büyük çellodan küçük boyutlara sahip viyola, orkestraların olmazsa olmaz enstrümanlarından biri. Ses rengi ile dinleyenleri hayran bırakan viyola, onu çalmayı isteyenler için de oldukça farklı bir alet.

Kemençe

Yerli yaylı çalgıların ve Karadeniz müziğinin en önemli enstrümanıdır. Kemençe’yi diğer tüm çalgılardan ayıran önemli bir özelliği hem hareketli hem de hüzünlü eserlerin başrolünü alabilmesidir. Karadeniz’in horonlarını başlatan kemençe, aynı zamanda çok hüzünlü türkülerin, şarkıların namelerinde kendine yer bulur.

Kontrbas

Yaylı çalgıların en kalın sesli üyesi olan kontrbas, 4 ya da 5 telli iki türü bulunan telleri özel çelikten imal edilen bir enstrümandır. 5 telli olan kontrbaslara senfoni orkestralarında sıkça ihtiyaç duyulur. Yaylı çalgıların en büyüğü ve keman çalabilmek için gerekli olan özelliklere; uzun boylu olmak, dayanıklılık ve sağlam bir ele sahip olmayı da gerekli kılar. Bu nedenle diğer yaylı çalgılara oranla küçük yaşlarda değil, gençliğe adım atılan yaşlar, bu enstrümanı çalmaya başlamak için idealdir. Her çalgı gibi kontrbas da azim ve fedakarlık isteyen bir enstrüman olması nedeniyle günlük olarak 3 ya da 4 saatlik bir çalışma sonucunda öğrenilebilir.

Ezgi Sanat Merkezi, keman, viyola, kemençe, viyolonsel ya da kontrbas çalmayı isteyenler için yaylı çalgı enstürman sanatçıları ile bir araya gelebileceğiniz, hayalini kurduğunuz enstrümanları çalmayı öğrenebileceğiniz workshoplar, çalışma grupları ile sizlere eşsiz bir fırsat sunuyor. Grup çalışmaları sayesinde sizlerle aynı düzeyde beceriye sahip olan grup üyelerine, profesyonellerden deneyim aktarımı gerçekleştiriliyor.

ESM'DEN GÖRÜNTÜLER